TRNAVA. Najlepšie pôrodnice na Slovensku majú Fakultná nemocnica Trenčín, Univerzitná nemocnica Martin a Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov spolu s Univerzitnou nemocnicou Bratislava – Antolská.
Také sú výsledky celkového hodnotenia Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník, hodnotenia mamičiek však boli tento rok prísnejšie ako vlani.

Slovenské pôrodnice sa podľa ich názoru zhoršili vo všetkých sledovaných ukazovateľoch, najmenej spokojné boli rodičky s podporou skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, kvalitou predpôrodnej prípravy a podporou dojčenia.
Naopak, väčšina si pochvaľovala odbornosť zdravotníckeho personálu, vybavenie pôrodných sál či prácu novoredeneckého oddelenia.
Okrem mamičiek hodnotili pôrodnice aj experti, ktorí sa pozreli nielen na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie, ale tiež napríklad na popôrodnú úmrtnosť, frekvenciu cisárskych rezov či percento nástrihov hrádze.
Nezhodli sa
Rozličné kritériá, podľa akých pôrodnice hodnotili odborníci a samotné mamičky, mal za následok aj odlišné poradie jednotlivých pôrodníc.
Kým odborníci dali najviac bodov pôrodnici v Trenčíne, mamičky za najlepšiu pôrodnicu pasovali bratislavské Sanatórium Koch. Rozdiely v mamičkovskom hodnotení na prvých troch miestach však boli tesné, pozitívne vnímali aj pôrod v Univerzitnej nemocnici v Martine či v komárňanskom Forlife.

„Vidíme, že spokojnosť hodnotiacich matiek sa v roku 2016 znížila, čo zrejme odráža zvyšovanie náročnosti rodičiek na poskytované služby,“ povedala Eva Pavlíková, spoluzakladateľka a šéfka portálu rodinka.sk.
V roku 2016 bolo na Slovensku k dispozícii 53 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 57 717 detí. Je to priemerne 1089 pôrodov na jednu pôrodnicu. Počet pôrodov sa pohyboval od 316 v pôrodnici v Snine až po 3 025 pôrodov v pôrodnici v Bratislave na Antolskej.
Zo všetkých slovenských pôrodníc sa do projektu tento rok nezapojila len jedna, pôrodnica v Revúcej.
Ako sme na tom v kraji?
Na portáli rodinka.sk zatiaľ nie je dostupné celkové poradie všetkých hodnotených pôrodníc. Známe sú však tri najlepšie pôrodnice v každom kraji z pohľadu mamičiek. V Trnavskom ich nájdete v Trnave, Galante a v Skalici. Kým posledné dve spomínané si medziročne polepšili, s pôrodnicou v Trnave boli mamičky spokojné menej.
Čo na to v Trnave?
Ako vnímajú hodnotenie pôrodníc, pripomienky mamičiek a svoje umiestnenie v rebríčku vo Fakultnej nemocnici v Trnave? Odpovedá Mária Jarošová, medicínska riaditeľka.
„Vo Fakultnej nemocnici Trnava je každý novorodenec po pôrode uložený na telo matky a na pôrodnej sále je jednu hodinu. Na požiadanie rodičov je bonding umožnený aj otcovi novorodenca. Výnimkou je patologický novorodenec.
Stále pracujeme na plnení kritérií „10 krokov úspešného dojčenia“ k získaniu titulu Baby – friendly Hospital Initiative. Vzhľadom na zvyšujúci sa počet pôrodov vo FN Trnava a obmedzenú kapacitu lôžok oddelenia šestonedelia (20 lôžok) môže sa stať, že matka po pôrode musí byť uložená na lôžko gynekologickej časti kliniky, kde má obmedzený kontakt s dieťaťom.
Riešime to možnosťou kontaktu novorodenca a matky na oddelení novorodencov, kde sme pre takéto prípady upravili jednu miestnosť.
Na novorodeneckom oddelení pracuje edukačná sestra pre dojčenie a samotné dojčenie významnou mierou podporujeme.
V minulom roku sme zabezpečili na novorodenecké oddelenie dve nové výhrevné lôžka pre novorodencov, 18 mobilných platových postieľok, prístroj na kontrolovanú resuscitáciu, dva oximetre, EKG prístroj, tri fototerapeutické lampy, respirátor, prebaľovacie pulty, nábytok a výpočtovú techniku.
Na oddelení šestonedelia boli zriadené dve polonadštandardné izby a zakúpili sme osem prebaľovacích stolov. Ďalšie investície boli do vzduchotechniky a nákupu žalúzií na gynekologicko-pôrodnícku kliniku. Opravovali sme strechu a vymaľovali kliniku.
Hodnotenie našej gynekologicko–pôrodníckej kliniky vnímame pozitívne, je pre nás výzvou k ďalšiemu zvyšovaniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, spokojnosti a komfortu matky aj novorodenca.“
Najviac jej vyčítali, že nemohli stráviť prvé dve hodiny s priloženým dieťaťom ešte na pôrodnej sále a tiež nedostatočnú podporu dojčenia. Problematickejšia sa v medziročnom porovnaní ukázala byť aj prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode, či ochota načúvať individuálnym potrebám rodičky. Aj preto kleslo hodnotenie pôrodnice v Trnave z 80 na 76 percent.
Naopak, pôrodnica v Nemocnici sv. Lukáša v Galante zvrátila nepriaznivé hodnotenie za rok 2015 a zo 67 percent sa dostala na 75. Rodičky si pochvaľovali zlepšenie ochoty personálu i podporu dojčenia.
O tri percentá, zo 70 na 73, si v očiach mamičiek polepšila Nemocnica s poliklinikou v Skalici. Ocenili najmä zlepšenie v predpôrodnej príprave.