TRNAVA. Pre prebiehajúcu obnovu je Halenárska neprejazdná, nedá sa tam ani parkovať. Ako náhradu vodiči najčastejšie využívajú Dolnopotočnú, Paulínsku, Kapitulskú či Hollého.

„Je zrejmé, že úbytok parkovacích miest spôsobil presun časti vozidiel do iných lokalít. Nie je však možné posúdiť, do akej miery a kam presne,“ zhrnul Ivan Ranuša, zástupca Metskej polície v Trnave.
Všade bolo plno
Podľa našich informácií najväčší nápor na statickú dopravu v spoplatnenom centre zaevidovali v priebehu júna. Dopomohlo k tomu aj obdobie promócií troch vysokých škôl. Do Trnavy prúdili autá s rodinami absolventov z celého Slovenska.
Centrum bývalo spravidla obsadené, plné boli aj záchytné parkoviská v zóne B. V dopoludňajších hodinách počas pracovného týždňa nebolo ničím neobvyklým, že zaparkovať sa dalo až na parkovisku na Hospodárskej vedľa Trnávky, ktoré patrí medzi najmenej využívané.

Parkoviská na Rybníkovej či Kollárovej pri bývalých Parných kúpeľoch či vedľa stanice bývali beznádejne obsadené. Po začatí prázdnin sa situácia zlepšila, áut je v Trnave podstatne menej. Voľné miesto nájdete s prehľadom už aj v centre. Nie však v okolí vyššie spomínanej Halenárskej.
Viac áut na Rybníkovej
Obsadenejšie než zvyčajne je v letnom období aj parkovisko na Rybníkovej.
Pre tamojší Aquapark s kúpaliskom. Viac áut parkuje aj na Kollárovej. Rovnakú situáciu evidujú na parkovisku pred poliklinikou, zmeny v porovnaní s predchádzajúcim obdobím tam nezaevidovali žiadne.

Čo sa týka tržieb za parkovanie, od januára do konca júna sa podarilo vybrať za spoplatnené parkovanie dohromady viac ako 472 tisíc eur. Nárast v porovnaní s minulým polrokom ide o viac ako 20-tisícový nárast. Z automatov vytiahli necelých 259-tisíc eur, za karty zinkasovali viac ako 74 tisíc eur a za sms- správy zaplatili šoféri takmer 140-tisíc eur.
„Pre automaty bol najsilnejší mesiac máj, keď sa vybralo 55 866 eur, naopak najslabší bol január, kedy sa vybralo 13 754 eur,“ spresnil Pavol Tomašovič, hovorca mesta.
SMS- kou platili najčastejšie v marci
Za karty najviac zinkasovali v januári, presne 16 010 eur, najmenej v máji, iba 9 100 eur. Prostredníctvom SMS správy najčastejšie uhrádzali šoféri v priebehu marca (27 485 eur) , najmenej v januári (19 300 eur). „Oproti minulému roku bol pokles na parkovnom v mesiaci apríl asi o 8-tisíc eur. Naopak, najvyšší rozdiel v celkovom výbere bol v mesiaci marec, kde rozdiel v plusových číslach dosiahol 10 000 eur,“ doplnil Tomašovič.
Vzhľadom na aktuálny počet parkovacích miest v centre, čoraz viac rezonuje potreba výstavby parkovacieho domu.
Parkovací dom žije
Ešte v januári nám viceprimátor Tibor Pekarčík potvrdil, že projekt parkovacieho domu je stále živý. Na jednom zo zasadnutí mestskej rady dokonca prebehla aj jeho prezentácia, kde predstavili projekt predchádzajúceho víťaza architektonickej súťaže.

„Predstavou vedenia mesta je vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá bude nástrojom predinvestičnej fázy životného cyklu tohto projektu. Táto štúdia nám poslúži posúdiť a vyhodnotiť zamýšľaný projekt,“ vyjadril sa ešte začiatkom roka pre náš týždenník viceprimátor. Na základe jeho záverov sa poslanci rozhodnú, či projekt podporia alebo nie.