JASLOVSKÉ BOHUNICE. Záujemcovia si môžu informácie vyhľadať podľa identifikačných čísel drevín, ktoré obec pripevnila na každú z nich.

"Vlani sme robili veľkú inventarizáciu stromov pre potreby ošetrovania a orezu, údaje pochádzajú stadiaľ," povedala starostka Jaslovských Bohuníc v okrese Trnava Božena Krajčovičová. S myšlienkou zverejniť výsledky zistení prišiel člen sociálnej komisie obecného zastupiteľstva Marián Vajdečka, ktorý to aj zrealizoval.
Trojhektárový park
Na viac ako trojhektárovom pozemku rastie v parku anglického typu v súčasnosti viac ako 400 stromov. Zastúpených je okolo 40 druhov, 85 percent sú listnaté dreviny a mnohé pochádzajú z čias zakladania parku.
Obec má podľa starostkiných slov záujem skvalitňovať údržbu areálu a zároveň dosádzať nové kusy. "Malo by ísť o druhy, ktoré boli pôvodne v parku vysadené," povedala. V súčasnosti tam rastú okrem iných gledičia trojtŕňová, céder, buk lesný, sofora japonská, jaseň mannový, moruša čierna, ľaliovník tulipánokvetý, ginko dvojlaločné, platan javorolistý, ambrovník styraxový či duglaska tisolistá.
Založili ho koncom 18. storočia
Park bol v Jaslovských Bohuniciach založený pravdepodobne súbežne s výstavbou miestneho kaštieľa koncom 18. storočia. K jeho rozšíreniu do súčasnej podoby malo prísť v poslednej tretine 19. storočia. Plocha bola udržiavaná až do roku 1945, po vojne sa parku už nevenovala pozornosť, čo sa postupne prejavilo na jeho stave. Pokus zastaviť chátranie prišiel v 70. rokoch, projekt rekonštrukcie sa nakoniec neuskutočnil. Prvé kroky na revitalizáciu začala obec realizovať v 90. rokoch a priebežne ich robí doteraz.