TRNAVA. Nová cesta, chodníky, lampy či lavičky. Šrobárova ulica, ktorá ešte nedávno pripomínala „zafľakovaný tankodróm“, je už kompletne hotová a riadne skolaudovaná. Riešia sa už iba drobné nedostatky, ktoré zhotoviteľ postupne odstraňuje.
Tie bude musieť dokončiť na vlastné náklady. Na niektorých miestach cyklochodníka stojí napríklad po dažďoch voda, mesto reklamovalo aj ostrovček pri Zelenom kríčku zo štiepaného kameňa, ktorý zašpinili špárovacou zmesou pri osádzaní. Mesto to požaduje vyčistiť.
Tlakom vody sa im to zatiaľ nepodarilo, plánujú to brúsiť. Ak nezaberie ani to, budú ho musieť vybudovať nanovo.

Zelené pásy, na ktoré zasiali trávu, takmer všetky vymyla dažďová voda. Aj tie bude musieť zhotoviteľ rekonštrukcie vysiať nanovo. Založenie trávnika končí až prvou kosbou.
Jednosmerná premávka zostala
Jednosmernú premávku v dvoch pruhoch zachovali, na ulici pribudlo aj niekoľko nových parkovacích miest, dohromady je tam teraz viac ako tridsať miest po oboch stranách ulice.
Šrobárova je v zóne B, za hodinu parkovania tu zaplatíte 20 centov. Povrch cesty je z asfaltobetónu, ktorý by mal byť odolnejší ako klasický asfalt. Chodníky pre peších vydláždili betónovou dlažbou.
Pribudol aj cyklochodník, ktorý nakoniec nie je oddelený od chodníka pre peších, ako sa ešte pred obnovou uvažovalo.
Je farebne odlíšený s piktogramom cyklistu, od chodníka pre peších ho rozdeľuje špeciálna hrboľatá dlažba.

Obnovou prešli aj autobusové zastávky, pribudli aj odrastené stromy, koše, lavičky a pouličné lampy.
Najviac potrápili siete
Za najväčšie problémy obnovy možno označiť inžinierske siete. Mnohé neboli riadne označené, čo spôsobovalo zdržania a korekcie plánov.
Stavebné práce sa spomalili aj počas archeologického výskumu. Pod Šrobárovou sa našlo viacero fragmentov ľudských kostí. Archeológovia sa domnievajú, že išlo o cintorín.
Rozpočet stavby bol 639-tisíc eur, k tejto sume je potrebné pripočítať čiastku za archeologický výskum vo výške 12-tisíc eur.
Práce navyše zahŕňali napríklad aj neočakávané prekládky sietí, doplatiť musí mesto aj za hrubší podklad pod pôvodnou komunikáciou, s ktorou projektanti nerátali. Na ulicu je päťročná záruka.

S konečným výsledkom sú na radnici spokojní. „Obnova mala náročný priebeh. Kolízie sietí či archeologický výskum komplikovali postup, ale zhotoviteľ to zvládol. Na práce nasadili vyšší počet robotníkov,“ zhrnul v telefonickom rozhovore Dušan Béreš, vedúci odboru investičnej výstavby mesta Trnava.
Šrobárova už slúži motoristom, chodcom i cyklistom.