PIEŠŤANY. V spolupráci s piešťanským futbalovým klubom chcú dokázať, že v športe hranice neexistujú.
Účasť na podujatí, ktoré bude 29. júla na štadióne a v mestskom parku v Piešťanoch, prisľúbilo viacero futbalových reprezentantov i paralympionikov. Podľa marketingovej manažérky Adeli Jany Sabovej cieľom akcie je zvýšiť povedomie o hendikepovaných ľuďoch prostredníctvom športových aktivít, a to hlavne medzi deťmi. V Adeli sa venujú liečbe pacientov s neurologickými poruchami pohybu originálnou metódou pomocou "kozmických" oblekov. Od založenia v roku 2004 sa centre liečilo viac ako 7000 pacientov z viac ako 30 krajín sveta.

"Pre deti sú nachystané štyri zóny, kde si budú môcť skúsiť, aké je to byť hendikepovaným. V niektorých hrách sa im preto sťažia podmienky. Rovnako si budú môcť vyskúšať rôzne športové aktivity, ktoré pripravia niektoré športové kluby z Piešťan. Rodičom s hendikepovanými deťmi pomôže so starostlivosťou tím dobrovoľníkov. Pre rodiny sú pripravené odborné prednášky vrátane lekárskej poradne," informovala Sabová.
Dodala, že iniciátorom akcie Ruka v ruke je Miroslav Béreš, ktorého dcéra sa narodila s ojedinelým genetickým syndrómom. "Keďže dcéra nemá vyvinuté ruky, často sa najmä u dospelých stretávam so "zazeraním". Síce v ich očiach vidím plno otázok, nikdy sa však nepýtajú. Záujem dávať otázky majú najmä malé deti, ktoré nám dospelým môžu byť mnohokrát vzorom. Je dôležité, aby sa deti, zdravé i hendikepované, stretávali už v mladom veku," uviedol Béreš. Takáto integrácia či priateľstvá môžu podľa neho predísť výsmechom či dokonca šikany v školách, s ktorými sa hendikepovaní niekedy stretávajú.