TRNAVA. Znak mesta Trnava s priemerom päť a pol metra osadili pred radnicou na pešej zóne a má vlastnosť, že sa v krátkej chvíli môže zmeniť na malý amfiteáter s kapacitou sedemdesiat ľudí.
Takto spĺňa požiadavku na sedenie počas koncertných a divadelných vystúpení, ktoré sa v Trnave počas leta konajú v centre každý deň.
"Myšlienkou sme sa zaoberali už dlhší čas. Projekt Leto na korze máme na Hlavnej ulici už štvrtý rok, doteraz sme používali pestrofarebné tuli vaky, no postupom času sa ukázalo, že nie sú úplne vhodné pre všetky kategórie divákov.
V spolupráci so scénografkami Naďou Salbotovou a Barborou Rajčanovou a pri realizácii aj s jej manželom Milošom Rajčanom sme sa dopracovali až k výslednej podobe. Chceli sme, aby to bolo rozkladateľné, ľahké a chceli sme byť aj originálni a neuspokojiť sa stohovateľnými stoličkami," povedal vedúci odboru kultúry na trnavskej radnici a autor myšlienky Peter Cagala. Na výrobu zvolili fundermax, čo sú vysokotlakový dekoratívny laminát.
Okrem praktickej stránky má tento mestský znak aj pridanú hodnotu - dáva príležitosť dozvedieť sa čo-to o významných trnavských rodákoch a autoritách, ktoré sa zapísali do histórie mesta.
"Na obvod a jednotlivé ramená sme umiestnili podobizeň a krátky popis 18 osobností. Je tam napríklad Belo IV., ktorý Trnavu ako prvé mesto na území Slovenska povýšil v roku 1238 na slobodné kráľovské, učenec Ján Sambucus, národovec Anton Bernolák, ktorý chcel trnavské nárečie ustanoviť za spisovný slovenský jazyk, tiež skladateľ Mikuláš Schneider-Trnavský.
Z novších dejín napríklad futbalový tréner Anton Malatinský, speváčka Eva Kostolányiová, kňaz a maliar Teodor Tekel a sochár Ján Koniarek," dodal Cagala.
Kolesové dočasné sedenie inštalovali v závere uplynulého týždňa a hneď ho otestovali rodičia detí, ktoré sledovali z tuli vakov detské divadelné predstavenie. Na pešej zóne bude inštalované do jesene.