TRNAVA. Súčasťou výstavy sú čiernobiele veľkoformátové fotografie Antona Sládeka, ktorý na nich zaznamenal inšpiratívne prostredie ateliéru oboch vystavujúcich autoriek.
„Spojenie viacerých médií na výstave zároveň prináša komplexnejší pohľad na tvorivé východiská a spriaznenosť v ich sochárskom úsilí. Názov výstavy Aká matka, taká Katka vtipne parafrázuje rodinné väzby i umelecké smerovanie autoriek v kontexte súčasného slovenského sochárstva,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová. Výstava potrvá do 27. augusta tohto roka.

Výstava vytvára vzájomný dialóg s priestorom a kovovou hmotou. Obe sochárky síce tvorili v jednom ateliéri, ale v rozličnom čase, Masarovičová v rokoch 1967 až 2008 a Kissoczy od roku 2009. Erna Masarovičová sa ako jedna z prvých vyštudovaných sochárok na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) stala priekopníčkou komornej i monumentálnej kovovej plastiky, originálneho autorského šperku, tvorby moderných plakiet a medailí.
Prvá začala vo svojich dielach používať techniku zvárania a rezania oceľových plátov. Vytvárala konvexné a konkávne tvary abstrahované do koncentrovaného kubistického názoru. Často sa nechala inšpirovať hudbou a ľudskou figúrou.
Túto techniku premietla nielen do komornej plastiky a do svojich monumentálnych objektov, ale aj do autorských šperkov. Už v polovici 60. rokov patrila medzi popredné slovenské sochárky a stala sa zakladateľkou moderného šperku na Slovensku. „Obísť nemožno ani jej významnú medailérsku tvorbu. Od 70. rokov sa venovala intenzívne aj tvorbe plakiet a medailí, ktoré sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie Bratislava, Umprum v Prahe, v Museum Praha, British museum v Londýne. Prezentované boli na výstavách FIDEM po celom svete,“ skonštatovala Porubänová.
V sochárskom dialógu sa paralelne predstavuje Kata Kissoczy, ktorá svoj umelecký priestor venovaný farebným kovovým objektom vybudovala a rozšírila z ateliéru do exteriéru - prírody. Sochárskou tvorbou sa začala na slovenskej výtvarnej scéne intenzívnejšie prezentovať znovu po svojom návrate z Prahy od roku 2009. Kissoczy úspešne vystavuje už od roku 1984. Z kovových odpadov zvára a ohýba geometricky variabilne komponované priestorové objekty. Pre výraznú farebnosť i tvarovú mnohoznačnosť, často doplnenú o svetelnú ilumináciu, jej objekty získavajú na expresivite i vizuálnej variabilite.
Fotograf Anton Sládek vo fotografiách zaznamenáva genia loci rodinného domu, záhrady i sochárskeho ateliéru Erny Masarovičovej tak, ako ho dodnes uchováva a rozširuje Kata Kissoczy. Novú dimenziu dostáva priestor usporadúvaním medzinárodných sympózií SEM od roku 2009, v septembri sa uskutoční deviaty ročník tohto netradičného podujatia. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.