TRNAVA. Vernisáž výstavy sa uskutočnila vo štvrtok 13. júla v Synagóge – Centre súčasného umenia. Návštevníci si ju môžu výstavu pozrieť do 27. augusta tohto roka.
Veľkoformátové obrazy Dubovej na prvý pohľad zobrazujú súkromné a citlivé výseky krajiny, ako napríklad hory, lesné cesty či západ slnka. „Autorka sa tu ale zameriava najmä na hranu obrazu, ktorá je zvyčajne na okraji záujmu. Pracuje s ňou ako s nepreskúmanou plochou, ktorá jej ponúka neobmedzené možnosti, oveľa väčšiu voľnosť, keďže má iné vnútorné nastavenie ako tradičný stred diela,“ skonštatovala kurátorka výstavy Barbora Komarová.

Po namaľovaní hlavného výseku Dubová plátno roztvára a následne dotvára, dáva divákovi do pozornosti okraje, ktoré by si inak nevšimli. Ďalšími zásahmi odhaľuje nové, možno až prekvapujúce, neznáme oblasti. „Na niektorých obrazoch po bližšom preskúmaní zbadáme krátke texty, niekoľko viet od autorky, ktoré môžu doplniť či dokresliť vnímanie jednotlivých malieb,“ povedala Komarová.
Názov výstavy je odvodený od známej teórie o pozorovaní objektov a umeleckých diel, ktorú vytvoril francúzsky maliar 17. storočia Nicolas Poussin. Rozlišuje v nej dva základné typy videnia – na jednej strane jednoduché a ľudskému oku prirodzené vnímanie vonkajších tvarov a foriem, ktoré nazýva aspect, na strane druhej kontemplatívne a reflexívne sledovanie, akt rozumu, tzv. prospect. Pri pozorovaní umeleckého diela druhý spôsob umožňuje získať určitý odstup alebo vidieť ho do detailov, a tým ho lepšie pochopiť či kriticky zhodnotiť.
Žofia Dubová ukončila v roku 2016 štúdium maľby v ateliéri Daniela Fischera na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, počas ktorého tiež absolvovala stáž v ateliéri skla a zahraničné pobyty (USA, Portugalsko). Svoje diela prezentovala na viacerých skupinových, ale aj samostatných výstavách nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Rusku, USA. V roku 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenskej výtvarnej únie.