TRNAVA. Žmurkne pravým okom a invalidný vozík sa pohne doprava. Pri žmurknutí ľavým okom sa vozík vydá do pohybu na opačnú stranu, zaťatím sánky a úsmevom sa vyberie rýchlo dopredu.
Všetky pokyny treba potvrdiť zdvihnutím obočia, na hlave pritom nesmie chýbať špeciálne zariadenie, ktoré signály mozgu prenáša do počítača, napojeného na ovládanie vozíka.
Tak vyzerala v praxi prezentácia projektu, na ktorom pracovali študenti a doktorandi MTF STU pod vedením Maximiliána Strémyho. Zoskupenie Minerva Group získalo na vozík viaceré granty, predstaveniu prototypu predchádzali dlhé hodiny skúmania a programovania.
„Hľadali sme spôsob, akým zapojiť mladých, nádejných výskumníkov a vzbudiť v nich záujem o vedu. Zvažovali sme viacero tém, najvyhovujúcejším pre nás bol projekt THINK and GO,“ povedal na predstavení Strémy.
Ako prvý museli získať výskumníci elektrický invalidný vozík, ktorý dostali ako sponzorský dar. Následne navrhli hardvérové riešenie jeho riadenia, vyvíjajú a neustále zdokonaľujú tiež softvér, ktorý dokáže dobre rozpoznávať a zaznamenávať signály tela zdravotne postihnutého používateľa a následne ich prenášať do pohybu vozíka.
Softvér, ktorý študenti vyvíjajú, sa môže rovnako uplatniť aj v iných odboroch pri riadení obdobných vecí, napríklad v robotike, v ovládaní dronov, v rozhraniach človek-stroj, v psychológii či zdravotníctve.