TRNAVA. Ocenenie za celoživotné dielo, ktorým zásadným spôsobom zasiahol do rozvoja historických disciplín na Slovensku, si prevzal z rúk rektora TU Mareka Šmida na slávnostnom zasadnutí vedeckej rady univerzity rozšírené o vedecké rady jej fakúlt.

Marsina pracuje na Filozofickej fakulte TU. Do histórie slovenskej vedy za zapísal najmä dielom Slovenský diplomatár, ktoré sa metodologicky stalo vzorovým pre podobné práce doma i ďalších európskych krajinách, kde vyvolalo pozitívny ohlas.
Svojím odborným profilom Marsina stál a aktívne pomáhal utvárať také vedecké inštitúcie ako Slovenský národný archív (predtým Štátny slovenský ústredný archív), oddelenie starších dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, obnovený Historický odbor Matice slovenskej.
Stál tiež ako spoluzakladateľ pri obnovení Trnavskej univerzity v Trnave. Okrem zriadenia tunajšieho odborného historického pracoviska pôsobil pri začiatkoch zriadenia Slovenského historického ústavu, vedecko-výskumného pracoviska Trnavskej univerzity v Trnave v roku 2004, ktorého cieľom je, ako jediného vysokoškolského vedeckého pracoviska na Slovensku, systematickým spôsobom skúmať a kritickým spôsobom vydávať slovacikálne historické pramene z Vatikánskeho tajného archívu.
Za celoživotné dielo mu bolo z rúk prezidenta Slovenskej republiky udelené v roku 2004 štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Informovala Adriana Krupová z rektorátu TU.
don von