TRNAVA. Úspešný minuloročný cyklus lietrárno-hudobných podujatí pod názvom Trnavská poetika pokračuje aj v tomto roku zaujímavými projektmi a aktivitami. Tie nadväzujú na bohatú kultúrnu tradíciu v meste Trnava a jej literárne inšpirácie.
Popri známych osobnostiach, akými boli Ján Silván, Ján Sambucus, Anton Bernolák, Ján Hollý, Andrej Žarnov, Miroslav Válek, Ján Stacho, Braňo Ondruš, Ján Motulko či Viliam Turčány, tu žili a pôsobili aj ďalší významní literárni tvorcovia. Trnava bola srdcom Slovenského učeného tovarišstva, Katolíckej moderny aj Trnavskej skupiny.
Na tieto plodné literárne korene nadväzuje aj cyklus literárnych stretnutí s názvom Trnavská poetika. Aj v tomto roku ich pripravuje Klub priateľov Trnavy, odbočka Spolku slovenských spisovateľov v Trnave, Slovenské centrum PEN , Knižnica Juraja Fándlyho, spolu s Trnavským samosprávnym krajom a Mestom Trnava.
Podujatie spája nielen literátov, ale aj nadväzujúce poeticko-umelecké reflexie na atmosféru mesta.
Prvé tohtoročné podujatie sa uskutoční na nádvorí trnavskej radnice v utorok 13.júna o 18. hodine. Nádvorie radnice ponúkne jedinečné prepojenie viacerých vrstiev a rovín súvisiacich nielen s mestom Trnava.
Hlavným hosťom bude významný autor 26 kníh, spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, ktorý odprezentuje svoj najnovší román Verte cisárovi. Cisár Jozef II a jeho sen o spravodlivej vláde, je úzko zviazaný nielen s počiatkom prebúdzania národov, ale a s Trnavou.
Pútavý román odkryje život panovníkov v Európe, najvyšších cirkevných hodnostárov aj chudobných dedinských kňazov. Dostaneme sa do málo známych kútov rozsiahlej habsburskej monarchie.
Rozprávaniu o románe vdýchnu harmóniu i rytmus piesne speváčky a hudobníčky Jany Andevskej a historický kontext zvýraznia fotografie trnavského fotografa Blažeja Vitteka.
O podujatí informoval Pavol Tomašovič.