TRNAVA. V Trnave už niekoľko rokov funguje spoločnosť Falck. V meste má dve stanice, jednu RLP – rýchla lekárska pomoc, zložená z lekára, záchranára a vodiča, a jednu RZP – rýchla zdravotná pomoc, zložená zo záchranára a vodiča.
Každá má k dispozícii jedno vozidlo, na každej stanici je zároveň aj jedno záložné. Falck zamestnáva v Trnave až 24 ľudí – od lekárov po vodičov.
Najviac Trnava a Žilina
V priebehu apríla zaevidovala spoločnosť Falck 14 800 výjazdov na celom Slovensku. Najviac v Žiline a práve v Trnave. V priebehu apríla absolvovali dve trnavské posádky Falck dohromady 591 výjazdov, z toho RZP až 339.
Podľa štatistík bol najviac vyťaženým dňom pre záchranárov práve posledný deň v týždni. Počas piatich aprílových nedieľ zaevidovala RZP 64 a RLP 44 výjazdov.
Najmenej vyťaženým dňom pre trnavskú RZP Falck bol pondelok (37 výjazdov), najmenej práce mali vždy medzi štvrtou a piatou nadránom. Naopak, najviac výjazdov v priebehu apríla evidujú hodinu pred obedom. Najčastejším dôvodom výjazdov boli úrazy.
Najmenej štvrtok
Najmenej práce mala trnavská RLP vo štvrtok, za najmenej vyťaženú hodinu v priebehu apríla označili čas medzi piatou a šiestou ráno.
Za najvyťaženejšiu hodinu označili štatistiky čas medzi štvrtou a piatou popoludní. Najčastejším dôvodom výjazdov trnavskej RLP k pacientom bol vysoký krvný tlak.
Aprílový priemer všetkých zásahov Falck na celom Slovensku, ktorá má 107 staníc, sa zastavil na čísle 139.
Aj napriek novému zákonu o záchranároch, ktorý ich zaradil medzi chránené osoby, útoky zo strany agresívnych pacientov vraj pokračujú ďalej.
„A nielen verbálne. K fyzickému došlo prednedávnom aj v Trnave počas transportu mladíka, ktorý bol pod vplyvom omamných látok. Odpútal sa z kresla a zaútočil na záchranárku priamo v sanitke. Päsťou ju udrel do tváre,“ doplnil Vladimír Vanko, hovorca Falck.