DOLNÁ KRUPÁ. Bude súčasťou dvojdňového programu v sobotu 3. a v nedeľu 4. júna v miestnom kaštieli, ku ktorému patrilo aj chýrne rozárium. "Ružová grófka" Mária Henrieta v ňom pestovala 6000 druhov ruží.
Program otvorí v sobotu sprievod z kaštieľa do mauzólea, kde sú pochovaní členovia šľachtického rodu Chotekovcov. O titul najkrajšej ruže roku 2017 sa budú uchádzať okrem iných Ružiarska spoločnosť Márie Henriety Chotekovej, Slovenská národná ružiarska spoločnosť, odborné záhradnícke školy z Piešťan a Rakovíc, Botanická záhrada Bratislava, Tvorsad Trnava, arboréta Tesárske Mlyňany a Borová Hora i Zámok Veltrusy pri Prahe a miestni pestovatelia. O výsledkoch rozhodujú vždy návštevníci hlasovaním.
Podujatie pripravilo Hudobné múzeum Slovenského národného múzea, ktoré v priestoroch kaštieľa v Dolnej Krupej sídli a na víkendovú slávnosť ponúka aj prehliadku svojich stálych výstav. Vrátane domčeka, kde počas svojej návštevy býval Ludwig van Beethoven a kde tvoril svoju nesmrteľnú Sonátu mesačného svitu. V programe je pásmo Beethoven a krupské ruže v podaní žiakov Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Jozefa Rosinského z Nitry, divadelné predstavenie Ružové tŕne od Teatra Orlus, pásmo Beethoven v Dolnej Krupej žiakov trnavskej ZUŠ i Beethovenova Óda na radosť trochu inak v podaní ZUŠ z Trnavy a Karpatských valaškárov.
Grófka Choteková (1863 - 1946) bola svojho času najväčšia ružiarka v Európe, začiatkom 20. storočia založila na rodinnom majetku rozsiahlu škôlku týchto kvetov. Bola uznávanou odborníčkou, prednášala na ružiarskych stretnutiach a výstavách, publikovala odborné články.