TRNAVA. Vzhľadom na rovinatý charakter Trnavy sa ukazuje bicykel ako jedna z najlepších alternatív nahradzovania automobilovej dopravy. Premávka v Trnave je prehustená, vodičov otravujú každodenné zápchy.
Najfrekventovanejšie ťahy sú Zelenečská, Dohnányho, Hospodárska, Rybníková a ďalšie. V roku 2006 sa bicyklová doprava v Trnave podieľala na tej celkovej šiestimi percentami.
„Čerstvejšie" informácie radnica zatiaľ nemá. Viac o cyklotrasách sme zisťovali od Pavla Tomašoviča, hovorcu mesta.
Koľko kilometrov cyklotrás je aktuálne v Trnave?
- Takmer 15 kilometrov, z toho 12 kilometrov segregovaných, mimo hlavného dopravného priestoru. Takže bezpečnejších a komfortnejších než napríklad cyklistické pruhy alebo cyklopiktokoridory.
Dá sa povedať, že podpora cyklochodníkov je jednou z hlavných priorít súčasného vedenia?
- Mesto Trnava sa snaží vytvárať podmienky pre všetky druhy dopravy tak, aby si obyvatelia mohli zvoliť najvhodnejší dopravný prostriedok. Tým, že mesto má rovinatý a kompaktný charakter, prirodzene sa v mnohých prípadoch ukazuje ako najefektívnejší spôsob dopravy bicykel. Rozvoj cyklodopravy netvorí len výlučne výstavba nových cyklotrás. Ide aj o zapájanie verejnosti do plánovania, vytváranie lepších podmienok pre parkovanie bicyklov, údržbu a zlepšenie zimnej údržby chodníkov aj cyklochodníkov či osvetu v oblasti udržateľnej mobility.
Koľko cyklotrás pribudlo v minulom roku?
- Dohromady išlo o 980 metrov nových cyklotrás, opäť segregovaných. Na Rybníkovej ju postavili v rekordnom čase, za menej ako týždeň. Ďalej na Veternej ulici a pri City Parku. Prebehla aj výrazná rekonštrukcia spoločného chodníka a cyklochodníka na Kamennej ceste v dĺžke 1,5 kilometra.
Aká je stratégia budovania cyklochodníkov v rámci Trnavy?
- Koncepcia rozvoja cyklotrás počíta s vybudovaním okruhu okolo centra mesta s umožnením vjazdu cyklistom do historického centra, kde je cieľom znižovať intenzitu automobilovej dopravy. Centrálna mestská zóna je pamiatkovo chránená a aj v zahraničí prichádza k postupnému minimalizovaniu áut v centrách aj širších centrách miest. Na tento okruh sa budú napájať radiály z jednotlivých mestských častí, aby sa tak umožnil plynulý a bezpečný pohyb obyvateľov na bicykloch do zamestnania či do škôl.
Kde sa najbližšie ráta s výstavbou nových trás?
- Vypracované projekty sú na úseky Hlboká, ktorá uzavrie centrálny mestský okruh, ďalej na cyklotrasu od Námestia SNP popri nemocnici až po kruhový objazd Tamaškovičova - Zelenečská, kde sa tým predĺži južná vetva tvorená cyklopruhmi na Zelenečskej ulici až do centra mesta. Pripravený je aj projekt prepojenia Parku Janka Kráľa na cestu do železničného depa, ako aj cyklotrasa na Trstínskej ceste. Plánom mesta je aj čo najrýchlejšie pokročiť smerom k realizácii cyklotrás na Spartakovskej ulici, Špačinskej ceste, Bučianskej ulici a na Ulici J. Bottu a Š. Moyzesa.
Na mestskej webstránke sme našli informáciu, že bicyklová doprava tvorí šesť percent z celkovej dopravy, je to stále aktuálne?
- Tieto dáta sú posledné, ktoré máme k dispozícii. Zisťovanie prebehlo v rámci prieskumu mobility, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti vypracovania Generálneho plánu dopravy mesta Trnava ešte v roku 2006. Nový strategický dokument pre oblasť mestskej mobility bude financovaný z IROP a vypracovaný v najbližšom období.
Jeho súčasťou bude aj komplexný prieskum mobility, kde získame aktuálne a presné dáta o pohybe obyvateľov po meste ale aj v rámci dochádzky z okolitých obcí. Súčasne mesto plánuje umiestniť na vybrané cyklistické trasy sčítače cyklistickej dopravy, ktoré poskytnú „živé" dáta a budú dôležitým východiskom k budúcim aktivitám v oblasti rozvoja cyklistickej infraštruktúry.
Čo cyklotrasy mimo mesta, na ktoré sa dá pripojiť?
- Mimomestské, respektíve cykloturistické trasy v okolí Trnavy sú prevažne smerom na Malé Karpaty. Sú to napríklad cyklotrasa 5206 - Šúrovce - Trnava - Častá alebo cyklotrasa 2204 - Trnava - Doľany - Majdán.
Mesto tiež pripravuje projekty mimomestských cyklotrás s potenciálom dochádzky obyvateľov okolitých obcí do práce na bicykli. Ide o takzvanú Vinohradnícku cyklotrasu od Kamenného mlyna popri Bielom Kostole do Ružindola s odbočkou na Zvončín, cyklotrasu cez lokalitu Štrky smerom na Bohdanovce nad Trnavou, ako aj vybudovanie premostenia umožňujúceho plynulú dochádzku peších a cyklistov do PSA Peugeot prepájajúcej Zavarskú cestu s automobilkou.
Tieto projekty má mesto záujem realizovať s využitím eurofondov v rámci IROP. Mesto tiež uvažuje nad zriadením systému zdieľaných bicyklov, tzv. Bike sharing.