HLOHOVEC. Bude sa starať o jeho prevádzku a plánuje realizovať v závislosti od získaných finančných prostriedkov aj opravy. Cintorín je spolu s cintorínskou kaplnkou národnou kultúrnou pamiatkou.
"Náš záujem o prenájom odštartoval vlaňajší nečakaný úspech komentovaných vlastivedných prehliadok. Cintorín nie je verejnosti bežne prístupný, keď sa podujatie konalo, prišlo niekoľko sto záujemcov," povedal riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský. Múzeum chce, ako dodal, nielen zachrániť chátrajúcu pamiatku, ale propagovať prostredníctvom nej židovskú kultúru, aj s dôrazom na holokaust. V Hlohovci bola pred vojnou silná židovská komunita.
"Už sa nám podarilo areál vyčistiť od náletových drevín a odstránili sme aj starú skládku," povedal Urminský. Od mesta Hlohovec pre tento rok získali na údržbu 2000 eur, ďalšie plánujú získavať aj z iných zdrojov. Za ne by chceli opraviť kaplnku z 18. storočia a vo vysunutej expozícii múzea prezentovať predmety a mobiliár zo zbúranej miestnej synagógy.
Židovský cintorín sa v Hlohovci nachádza na Nitrianskej ulici, kde naň nadväzuje mestský cintorín s kalváriou. Má dve časti a pomerne veľkú rozlohu asi jedného hektára, kde je spolu okolo 2000 hrobov. V priestore starého cintorína sú umiestnené vzácne židovské barokové náhrobníky z polovice 18. storočia, hromadné hroby z morových epidémií, ale aj posledné miesta odpočinku osobností ako napríklad starej matky spisovateľa Heinricha Heineho Sáry Ley van Geldernovej či miestnych rabínov.
Sú tam aj hroby z pogromov, ktoré majú zvláštne homolovité tvary. V novej časti cintorína sú hroby a náhrobníky z 20. storočia, pochováva sa tam dodnes. Niektoré náhrobníky udávajú miesto úmrtia Auschwitz. Potomkovia ich tam umiestnili na pamiatku tých, ktorí v koncentračnom tábore ostali už navždy.