PIEŠŤANY. Netradičná lúpež v Balneologickom múzeu v Piešťanoch sa odohrala ešte 26. novembra. Krátko pred záverečnou prišli na výstavu dvaja muži. Hrali sa na bežných návštevníkov.
Najskôr vypáčili vitrínu, v ktorej bol uložený zlatý prsteň spolu s tromi motýľovitými striebornými a pozlátenými sponami. Zamestnanca, ktorý ich zbadal a pokúsil sa im v tom zabrániť, odsotili a z múzea ušli. Ani po polroku sa ich identitu polícii zatiaľ nepodarilo vypátrať.

Prípad intenzívne vyšetrujú
K aktuálnemu vyšetrovaniu polícia neposkytuje žiadne vyjadrenia. „V prípade zločinu krádeže v naďalej prebiehajú procesné úkony. O jednotlivých úkonoch polícia nebude verejnosť informovať, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania,“ odpísala na naše otázky Martina Kredatusová, krajská hovorkyňa polície.


Riaditeľ múzea Vladimír Krupa to nepovažuje za krádež, hovorí o lúpeži. Konanie páchateľov prirovnal k talianskej mafii. „Páchatelia si vybrali čas a spôsob. Je to ako keď si talianska mafia vybrala niekoho, že ho zabije. Býval v kasárňach karabinierov, mal ochranku, prísny režim, ale napokon ho aj tak zabili, prípad sudcu Falconeho. Takže mi to v princípe pripomína túto situáciu. Našťastie v miernejšej podobe. Ale princíp je podobný,“ uviedol riaditeľ.
Po krádeži sa zmenili niektoré bezpečnostné pravidlá, riaditeľ ich z obavy pred zneužitím nechce bližšie špecifikovať. Je v neustálom kontakte s políciou a riadi sa jej pokynmi. Priebeh vyšetrovania nekomentoval. Nevyjadroval sa ani k tomu, či mohlo ísť o krádež na objednávku alebo iba zhodu náhod.

Unikátny prsteň
Prsteň je unikátny, má približne 1800 rokov. Ide o staroveký zlatý prsteň z mladšej doby rímskej, bol jednou z posledných akvizícií múzea. Tento druh šperku je relatívne zriedkavý a je veľmi pravdepodobné, že prsteň bol vyrobený podľa rímskeho vzoru na území barbarských kmeňov. Jeho hodnotu policajti vyčíslili na 150-tisíc eur, múzejníci či historici ju označili za nevyčísliteľnú.
Popis prsteňa
V centrálnej ploche prsteňa je ústredný kameň – almandín-pyrop zasadený vo vyššej zlatej obrube. Má tvar oválu, pričom dlhšou stranou je otočený naležato. Okolo neho sú do kríža vo vyšších obrubách osadené priehľadné „kamene“. Výskumom bolo zistené, že ide o sklá napodobňujúce drahokamy. Sú priehľadné, jemnej sivomodrej farby. Obrúčka je zdobená vruborezom a rytou výzdobou.
„Ich hodnota nie je len materiálna, ale hlavne historická či umeleckoremeselná. Nič z umeleckých zbierok, archeologických nálezov či pamiatok, ktoré boli na Slovensku zničené alebo ukradnuté v minulosti, sa nedá nahradiť,“ doplnil Krupa. Zlodeji ukradli aj pozlátené spony, ktoré boli spolu s prsteňom vo vitríne.
Predmety hľadajú všetkými možnými prostriedkami. Aj pri návšteve webstránky Balneologického múzea sa najskôr v samostatnom okne zjaví informácia o krádeži a prosba adresovaná všetkým, ktorí si v súvislosti s týmto prípadom niečo všimli, aby kontaktovali múzeum. „V prípade poskytnutia takýchto údajov a zaistenia či vrátenia odcudzených predmetov bude poskytnutá adekvátna odmena,“ píše sa vo výzve na webstránke. Koľko presne by mala byť, neuviedol. „Odmena bude adekvátna významu a hodnote predmetov a bude poskytnutá v prípade splnenia uvedených podmienok.“
Prosba riaditeľa
Snáď najviac mrzí samotná krádež riaditeľa múzea. Poprosil nás, aby sme zverejnili aj nasledujúci text.
Myslíte si, že sa podarí niekedy prsteň nájsť?
„Prosím tých, ktorí to urobili a tých, ktorí predmety vlastnia, aby ich vrátili tam, kam patria. Sú majetkom tejto krajiny a nášho národa, súčasť našej kultúry a histórie. Sú majetkom všetkých občanov našej krajiny.“
Či to páchateľov presvedčí, je málo pravdepodobné. Zatiaľ zostáva iba dúfať.