TRNAVA. Radnica tesne pred začatím obnovy Halenárskej rozposlala domácim z Halenárskej listy. Píše sa v nich o nadchádzajúcom programe rekonštrukcie.
Okrem toho dostali aj časovo vymedzené parkovacie karty, ktoré budú platiť počas celej rekonštrukcie.
Parkujú v centre
Ľudia z bytového domu musia počas obnovy parkovať pri Materiálovo-technologickej fakulte STU, na svoj dvor sa zatiaľ nedostanú.
„Stavebníci sú zatiaľ ochotní, tvrdili mi, že sa časom bude dať dostať aj do dvora. Obchádzka vedie pod našimi oknami, ale zatiaľ to nie je až také zlé, ako sme čakali,“ sprostredkoval domáci z Halenárskej. Od stavbyvedúceho sme sa dozvedeli, že frézovanie už majú za sebou. Ide o najhlučnejšiu a najprašnejšiu časť obnovy. Starý asfalt nekončí na skládke, zhotoviteľ ho ďalej využije pri výrobe ďalších asfaltových zmesí.
Po frézovaní sa vyberali staré obrubníky. „Extra búracie práce tu nie sú, teraz je to skôr o výkopoch,“ zhrnul v telefonickom rozhovore stavbyvedúci Peter Varga.
Robotníci púšťajú iba zásobovacie autá, prejazd je umožnený aj všetkým zásahovým zložkám, či už hasičov, záchranárov alebo polície.

Potvrdil nám, že doterajší priebeh je zatiaľ bezproblémový. Skontaktovali sa aj s archeológmi a dohodli sa na spoločnom postupe.
Kompletnú rekonštrukciu ulice v centre mesta archeológovia vítajú. Ide vraj o jedinečnú príležitosť nahliadnuť do stredovekej Trnavy. V minulosti bola práve Halenárska jednou z najdôležitejších ulíc a môže poskytnúť ucelenejšiu predstavu o vtedajšom živote. Na ulici umiestnia tri sondy. „Prostredníctvom nich sa môžeme dozvedieť viac o živote ľudí v stredovekej Trnave,“ potvrdil náš zdroj z krajského pamiatkového úradu.
Hviezdoslavova odkryla tajomstvá
Napríklad pri nedávnej kompletnej obnove Hviezdoslavovej ulice archeológovia objavili na viacerých miestach zachované drevené konštrukcie. Predpokladá sa, že išlo o premostenie bažinatého a podmáčaného terénu neďaleko pôvodného koryta Trnávky. Dendrochronologický výskum (skúmanie veku dreva, pozn. red.) potvrdil, že stromy, ktoré na premostenie použili, boli vyťaté v polovici dvanásteho storočia. Našla sa aj keramika a ďalšie predmety z vrcholno-stredovekej keramiky.
Práce na obnove Halenárskej sú rozdelené do dvoch etáp. Ulicu plánujú dokončiť začiatkom septembra.
Na obnovu sa vyčlenilo pôvodne 1,2 milióna eur, najnižšiu ponuku nakoniec predložila bratislavská spoločnosť Eurovia. Mesto za ňu zaplatí 958-tisíc eur.
Obchádzky počas obnovy
Obnovu rozdelili na dve etapy, ide o približne 550 metrový úsek. Ulica je pre verejnú dopravu neprejazdná. Pracuje sa šesť dni v týždni. Hotové by chceli mať do jarmoku, povolenie na uzávierku ulice majú do 5. septembra. Počas prvej etapy, teda od 5. mája do 9. júla, pôjde obchádzka zo smeru od základnej školy Angely Merici cez Dolnopotočnú a Paulínsku. V opačnom smere, od City Areny, cez Halenársku až po križovatku s Veselou, ďalej cez prepájaciu komunikáciu k parkovisku na Dolnopotočnej. Počas druhej etapy bude viesť obchádzka po Dolnopotočnej a Paulinskej v oboch smeroch.
Halenárska po rekonštrukcii
Obojsmernú premávku chcú zachovať aj po obnove. Na ulici sa neráta ani s jedným parkovacím miestom. Nová cesta, nové širšie chodníky budú z prírodného kameňa. Komunikácia z čadiča, chodníky zo žuly. Ukladať ich budú do vejárov. Mobiliáre vrátane košov, osvetlenia, stojanov či lavičiek budú korešpondovať s tými na Kapitulskej a Jeruzalemskej. Pribudnú aj nové stromy. Súčasné javory vytnú pre ich zlý zdravotný stav. Ráta sa znova s javormi i čerešňami a bršlenom. Súčasťou sadových úprav budú aj trvalkové záhony, trávnik či kvetinové koše.