Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Vydarené jubileum v Špačinciach

V 20. ročníku Špačinského jarného krosu, za účasti 206 dievčat a chlapcov zo siedmich pozvaných škôl okolitých dedín, získali najviac medailí bežecké talenty z Dolnej Krupej.

Majsterka Európy Anka Chmelková-Blanáriková pri medailovom dekorovaní mladších žiačok.Majsterka Európy Anka Chmelková-Blanáriková pri medailovom dekorovaní mladších žiačok. (Zdroj: ZŠ S MŠ V ŠPAČINCIACH)

Slávna špačinská rodáčka, pod dievčenským priezviskom Bla-náriková, je v historickom šesťčlennom menoslove slovenských šampiónov z ME na otvorených športoviskách jedinou ženou s takouto pódio-vou odmenou. Zlatú medailu získala v šesťdesiatom šiestom roku za skvelé budapeštianske finále na 400 m v novom československom rekorde 52,9 s. O dva roky neskôr štartovala Chmelková v mexických OH. Bola štvornásobnou majsterkou ČSSR na hladkej štvor-stovke.

Riaditeľ špačinskej školy Peter Kalapoš privítal pri slávnostnom otvorení jubilejného atletického sviatku i ďalších telovýchovných činovníkov, vrátane Antona Javorku z Moravian nad Váhom, bývalého maratónskeho reprezentanta ČSSR a terajšieho predsedu Trnavského olympijského klubu. Na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov ho viackrát nominovali do výberov československej reprezentácie v behoch na dlhé trate. Okrem iného skončil tretí v košickom MMM 1968.

Viac ako dve stovky atletických detvákov aktívne strávili na rovinatom terénnom okruhu príjemný športový deň. Najviac pódiových umiestnení si z areálu ZŠ v Špačinciach odniesla v stredu 26. apríla bežecká výprava školákov z Dolnej Krupej. Víťazný stupienok patril Karolíne Baránkovej, Adamovi Bohunickému a Samuelovi Garažiovi. Do Kátloviec putovala zlatá medaila zásluhou Petry Nádaskej.

Oslavu jubilea poctili svojou prítomnosťou viacerí hostia. Boli medzi nimi aj známi atletickí manželia Anka a Vladimír Chmelkovci z Bratislavy.

Medailová bilancia základných škôl v 20. edícii Špačinského jarného krosu: 1. Dolná Krupá (3 – 0 – 1), 2. Kátlovce (1 – 1 – 0), 3. Trstín (0 – 1 – 2), 4. Jaslovské Bohunice (0 – 1 – 1), 5. Špačince (0 – 1 – 0).