TRNAVA. Keď v roku 2006 trnavská mestská polícia, ako jedna z prvých na Slovensku, vybavila svoje vozidlá GPS systémami, patrila medzi tie najpokrokovejšie.
Dnes, po jedenástich rokoch, však zariadenia dosluhujú, sú náročné na údržbu a odstraňovanie porúch robí ich používanie finančne neefektívnym.
To by sa však malo zmeniť už v najbližších mesiacoch. Mesto vyhlásilo verejné obstarávanie, pomocou ktorého plánuje vybrať dodávateľa nových GPS systémov do siedmich vozidiel. Predpokladaná výška investície je viac ako 1600 eur bez DPH, ponuky bolo možné predkladať do 26. apríla.
Kniha jázd aj poloha hliadky
Mestskí policajti majú presnú predstavu, čo od nových systémov očakávajú. Monitorovať vozidlá majú priebežne 24 hodín denne, sedem dní v týždni a históriu všetkých jázd na mape archivovať počas piatich rokov.
Okrem samotnej polohy vozidla z nich bude možné vytiahnuť aj knihy jázd, filtrované podľa viacerých kritérií, štatistiky o vyťaženosti vozidla či o spotrebe pohonných hmôt.
„Je zrejmé, že technologický vývoj priniesol za tie roky neporovnateľne iné možnosti nových systémov a ako ten, ktorý používame. Je to ako by ste porovnávali súčasný smartfón a mobilný telefón spred jedenástich rokov,“ hovorí zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave Ivan Ranuša.
Systémy nových generácií sú podľa jeho slov neporovnateľne vpredu, poskytujú širšie možnosti, sú užívateľsky jednoduchšie a graficky dokonalejšie.
Monitoring cez vysielačku
Dôvodov pre GPS monitoring vozidiel je podľa Ranušu viac, ťažko vraj povedať, ktoré sú najdôležitejšie. Okrem vyššie spomínaných administratívnych a štatistických záležitostí, je to aj následná kontrola pohybu motohliadky, rýchlosti presunu v prípade vonkajšieho podnetu alebo prítomnosť motohliadky v konkrétnom čase na konkrétnom mieste.
„GPS tiež pomáha operačnému veliteľovi vyslať na miesto zásahu hliadku, ktorá je najbližšie, pričom túto informáciu má zobrazenú na mape online,“ doplnil Ranuša.
Ten spomenul medzi dôvodmi aj bezpečnosť hliadok: „V prípade mimoriadnych udalostí, keď nie je možné motohliadku kontaktovať rádiostanicou ani mobilným telefónom, vieme kde sa vozidlo nachádza.“
Policajti vedia bez problémov monitorovať aj pohyb cyklohliadok a peších hliadok. „Stačí, aby mali pri sebe vysielačku,“ uzavrel Ranuša.