TRNAVA. Ešte koncom minulého roka mesto Trnava vyhlásilo výberové konanie na post príslušníka mestskej polície. Zaevidovali 22 žiadostí. Nakoniec z nich vybrali iba dvoch, ktorí už nastúpili na niekoľkotýždňový povinný kurz.
Tie sú iba dvakrát v roku, v marci a v septembri. A bez absolvovania odbornej spôsobilosti, nemôžu nastúpiť.
Záujem klesol
Kedysi bol záujem o prácu v mestskej polícii podstatne väčší. Napríklad, pri výberovom konaní v roku 2010 zaevidovali viac ako 60 žiadostí. Naposledy iba tretinu. „Keď sme týchto uchádzačov pozvali, na osobný pohovor ich prišlo osem a na ďalšie fyzické testy už iba päť. Po absolvovaní psychotestov sme zistili, že prijať môžeme iba dvoch,“ zhrnul posledné výberové konanie Ivan Ranuša, zástupca náčelníka MsP Trnava.
Vyskúšali by ste si prácu mestského policajta?
Obaja už nastúpili do spomínaného kurzu. Výberové konanie pozostáva z diktátu, osobného pohovoru, fyzických testov a psychotestov. Čo najviac robí ťažkosti adeptom, sme a nedozvedeli. „Problémy sú individuálne a nedá sa paušalizovať, čo je najväčší problém. Pre niekoho diktát, pre niekoho fyzické testy, pre niekoho psychotesty,“ skonštatoval Ranuša.
Za poklesom prihlášok vidí viacero faktorov. Zaradil medzi ne nízke finančné ohodnotenie a spoločenské ocenenie, obmedzené možnosti kariérneho postupu. Podľa jeho slov je táto práca na ulici spojená s neustálym konfliktom a s vysokým psychickým či fyzickým zaťažením. Podľa našich informácií je nástupný plat v hrubom približne 500 eur. Po úspešnom absolvovaní kurzu sa mzda zvyšuje.
Získali osobný príplatok
Zatraktívniť pracovné podmienky zvýšením miezd či motivovať adeptov nájomnými bytmi, nie je také jednoduché. „Možnosť meniť podmienky zo strany mesta je limitovaná. Dosiahli sme však v poslednom období nárast platov prostredníctvom osobného príplatku. Získanie služobného bytu je tiež slušnou motiváciou, byty však nie sú k dispozícii okamžite a treba si na ne počkať,“ vysvetlil Ranuša.
Prijať by chceli aspoň sedem nových členov. Doplniť potrebujú najmä hliadkujúcich policajtov v nepretržitej prevádzke. „V prípade, ak by výberové konanie bolo úspešné, na každej zmene by sme mali k dispozícii 11 hliadkových príslušníkov, z ktorých sa dá postaviť až 5 hliadok, a to sa mi javí ako dostatočný počet. Nie však optimálny,“ dodal Ranuša.
Zákon o počtoch príslušníkov nehovorí nič. Je to individuálna vec každej samosprávy, ktorá závisí od viacerých faktorov. Ako napríklad veľkosť katastra, počet obyvateľov, turistický ruch či počet stredných a vysokých škôl.
Podmienky prijatia
Uchádzači musia byť starší ako 21 rokov, maturita, bezúhonnosť, telesná a duševná spôsobilosť a odborná spôsobilosť. Ak absentuje, musí ju nový príslušník získať v rámci kurzu. Ten absolvujú po prijatí. Aktuálne má Mestská polícia v Trnave 67 zamestnancov, z toho 36 rotuje v nepretržitej hliadkovej činnosti a 9 kontroluje iba spoplatnenú parkovaciu zónu (3 sú momentálne na materskej dovolenke).