TRNAVA. Ostrá spoločensko-kritická štúdia postojov a stereotypov súčasnej západnej spoločnosti je druhou aprílovou premiérou trnavského divadla.
V sobotu 8. apríla uviedlo divadlo v štúdiu Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri ruského dramatika, režiséra a herca Ivana Vyrypajeva.
Názov hry Plastický obraz parafrázuje slávny pojem "sociálna plastika" jedného z najvýznamnejších konceptuálnych umelcov 20. storočia Josepha Beuysa. Do domácnosti úspešného lekára a asistentky umelca prichádza pomocnica v domácnosti, ktorá má za úlohu pomáhať pracovne vyťaženému páru s bežnými starosťami vrátane starostlivosti o syna.
Vysvitne, že jej prítomnosť sa stane zrkadlom ich nefunkčných vzájomných vzťahov, v ktorých sa odráža naša súčasnosť. Obraz je o to vypuklejší, že zrkadlo nastavuje konceptuálny umelec, pri ktorom sa autor inšpiroval tvorbou a postojmi Josepha Beuysa.
V réžii Juraja Bielika, scénickej výprave Zuzany Formánkovej a kostýmoch Kataríny Holkovej ožíva jedna z najaktuálnejších hier súčasnej svetovej dramatickej literatúry, informoval Patrik Velšic, hovorca Trnavského samosprávneho kraja.
V hlavných úlohách sa predstavia Petra Blesáková, Tomáš Vravník, Miroslav Beňuš, Michal Jánoš a Kristína Tóthová.
Marius von Mayenburg je jedným z najuvádzanejších a najvýznamnejších súčasných európskych dramatikov. Jeho hra Tvár v ohni, ktorú napísal ako 25-ročný, sa hrala v takmer 30 krajinách a priniesla mu Kleistovu cenu pre novú dramatiku, Cenu frankfurtskej nadácie pre mladých autorov a víťazstvo v prestížnej ankete časopisu Theater Heute.
Hra mala premiéru v mníchovskom divadle Kammerspiele v réžii Thomasa Ostermeiera, ktorý sa následne stal dvorným režisérom jeho hier. V roku 1999 odišiel s Ostermeierom do berlínskej Neue Schaubühne am Lehniner Platz ako rezidenčný dramatik, dramaturg a prekladateľ.
Od roku 2000 pôsobí v hamburskom divadle Schauspielhaus. Doteraz napísal 17 divadelných hier, Plastický obraz (Stück Plastik) z roku 2015 je najnovšou z nich.