TRNAVA. O nedovolenom výrube sme sa dozvedeli viac--menej náhodne. Malo k nemu dôjsť na Ustianskej ulici na periférii Trnavy.
Mestský úrad už prijal potrebné opatrenia a celú vec oznámil na Okresný úrad životného prostredia v Trnave. Podnet už rieši štátny dozor.
Miestny obyvateľ napísal list primátorovi Petrovi Bročkovi, domnieval sa totiž, že výrub bol legálny. Ten sa mu vraj doteraz vôbec neozval.
Od narodenia vraj žije na Ustianskej. „Ide o ulicu, ktorá bola vybudovaná v 40. rokoch pre vysťahovaných ľudí z dediny Ústie na Orave, ktorú zatopila Oravská priehrada. Ulicu projektoval významný slovenský architekt Michal Milan Harminc. Pred každým jedným domom bol zasadený na začiatku výstavby strom – lipa,“ popísal domáci.
Domáci vymierajú, prisťahovalci rúbu
V 70. rokoch vraj ulicu vyhlásili za najkrajšiu v Trnave. „Mala jednotný ráz a vďaka architektúre, týmto stromom a svojmu projektantovi je aj zapísaná v urbanistických pamätihodnostiach mesta Trnava,“ doplnil.
Problémy s výrubmi sa vraj objavili až po roku 2000, keď začali vymierať pôvodní obyvatelia a namiesto nich prichádzali noví majitelia. „Bez historického citu k tomuto prostrediu začali postupne s nezmyselnými výrubmi,“ skonštatoval zdroj z Ustianskej.

Z pôvodných 26 líp je momentálne na ulici asi 9. Minulý týždeň vyrúbali bez povolenia ďalšiu.
Mestský úrad eviduje za posledných sedemnásť rokov šesť žiadostí o výrub na Ustianskej. Presne polovici z nich vyhovel, vzhľadom na to, že v týchto prípadoch šlo o zlý zdravotný stav.
„Uličným stromoradiam, ktoré sú vo vlastníctve mesta Trnava, je venovaná maximálna starostlivosť, v prípade revitalizácií sú obmeny stromov uskutočňované etapovite, vždy s dosádzaním kostrovej zelene,“ informovala Jana Galková z mestského odboru životného prostredia. Podľa jej slov boli takto riešené napríklad Stromová či Moyzesova ulica.
V prostredí, v ktorom rastú, je hodnota týchto stromoradí znásobená tým, že tieto dreviny sú dlhodobo vystavované negatívnym faktorom – či už biotického charakteru, ako napríklad huby, baktérie, vírusy, alebo abiotického charakteru, kam patrí teplota, nedostatočná vlhkosť, nedostatok živín, blízkosť budov, asfaltový kryt či zasoľovanie pôdy. Do roku 2006 sa o stromoradie líp na Ustianskej staralo mesto, neskôr to stopli. V roku 2009 si mesto dalo vypracovať analýzu najhodnotnejších uličných stromoradí v meste Trnava, zmapovali vtedy stromy na Markovičovej, Kukučínovej, Stromovej a aj spomínanej Ustianskej. Lipy rastú na súkromných pozemkoch.
Hľadajú vinníka
Až po ukončení vyšetrovania bude zrejmé, či bol, alebo nebol porušený zákon. „Tento podnet budeme riešiť v zmysle právnych predpisov a zákonom stanovených lehotách, zákona o ochrane prírody,“ stručne napísala Gabriela Zemková z odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Trnave.
Najskôr obhliadajúci dendrológ vyčísli spoločenskú hodnotu stromu, potom to preskúmajú zamestnanci okresného úradu, ktorí plánujú osloviť aj miestnych ľudí. Ak škody presiahnu 266 eur a vinník sa nenájde, prípad postúpia prokuratúre a odtiaľ to poputuje na políciu, ktorá bude nedovolený výrub vyšetrovať ako trestný čin.
V takomto prípade dokázania viny hrozia páchateľovi až tri roky za mrežami.