TRNAVA. Obchodný dom Jednota na bývalom Gottwaldovom námestí bol ešte za socializmu pre Trnavčanov „exkluzívnym" nákupným centrom. Bolo to v časoch, keď eskalátor nemal v meste ešte nikto a v okolí Trnavy namiesto nákupných centier rástla iba kukurica či obilie.
Projekt nového obchodného centra vypracovali ešte v roku 1973, postavili ho v priebehu štyroch rokov. Po prvýkrát otvorili 28. októbra 1980. Odvtedy sa realizovali iba nevyhnutné opravy, vážnejšie zásahy sa doteraz neriešili.
Obnova odštartovala pred vyše tromi rokmi
Od decembra 2013 v obchodnom dome prebieha obnova. „Stavba má 37 rokov a celú tú dobu sa na nej robili iba drobné potrebné opravy. Zastarala fyzicky aj morálne," spomenul Bohuslav Uváčik, predseda predstavenstva Coop Jednota Trnava.
O celkovej obnove, vrátane nových podlaží a podzemného parkoviska, sa začalo hovoriť pred desiatimi rokmi. Projekt sa priebežne upravoval. Mnohých Trnavčanov zaujíma, kedy už bude obchodný dom kompletne hotový.
Podľa našich informácií to nebude skôr, ako koncom budúceho roka. Zisťovali sme, prečo to toľko trvá.
„Hlavne preto, lebo sa pracuje počas plnej prevádzky obchodného domu. A tento fakt bol, i stále je, pre stavbárov najväčším orieškom," vysvetlil Uváčik.
Stavebný materiál sa dováža odzadu z dvora obchodného domu, aby to zákazníci nepocítili. „Občas sa niečo musí robiť a doviezť i spredu, ale doteraz sme to riešili počas víkendov, keď bolo zatvorené," doplnil Uváčik. Do konca obnovy priestory pre stavebné zásahy neplánujú uzavrieť.
Náročný projekt
O náročnosti obnovy svedčí aj fakt, že nadstavili ďalšie poschodie, namiesto podzemnej predajne potravín tam budú parkovať autá. Predajňu presunú na prízemie, je toho však oveľa viac.
Kompletne sa menia všetky rozvody, káble, interiér, v skratke povedané, pôvodné zostanú iba múry. Výrazné zmeny sa dotknú aj vonkajšku. Mení sa celá fasáda, výklady, okná, terasy, strechy. „Niekde niečo ubudne, niekde pribudne, niekde sa upraví," zhrnul Uváčik
Parkovanie v suteréne namiesto potravín príde na rad až v závere obnovy. Rátajú tu s osemdesiatimi miestami.
Počty kupujúcich neprezradili
Či sa samotná prestavba premietla do návštevnosti, komentovať Uváčik nechcel. „Máme čísla návštevnosti, ale tie tu nechcem prezentovať. I tak by neboli smerodajné, lebo dosť kolíšu a zrejme sa to ustáli, keď bude celá rekonštrukcia hotová," skonštatoval.
Pripustil, že v súčasnosti nie sú všetky obchodné priestory obsadené. „Je to jednak kvôli tomu, že ešte nie sú dokončené vonkajšie terasy, ktoré sú prepojené s vnútornými plochami, ďalej tiež preto, že viacero budúcich významných nájomcov chce prísť, až keď bude rekonštrukcia dokončená, a do tretice tým, že medzi nájomcami je určitá fluktuácia v tom smere, že jedni prichádzajú, druhí odchádzajú," popísal Uváčik.
Podľa jeho slov otvorenie City Arény ich vraj nijako neovplyvnilo. „Za tie roky, čo existuje v Trnave ozajstná konkurencia, čiže odkedy sa zjavila prvá Billa, sme sa už s konkurenciou naučili žiť," skonštatoval. Predbežnú sumu za obnovy vyčíslili na 8 miliónov eur.
Pod dozorom pamiatkarov
Obchodný dom sa nachádza v centrálnej mestskej zóne, všetky zmeny riadne konzultovali s pamiatkarmi.
„Objekt Jednoty z druhej polovice 20. storočia je súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie a v rámci aktualizácie zásad ochrany pamiatkového územia je zaradený medzi objekty nerešpektujúce pamiatkové hodnoty územia, ktoré nie sú predmetom ochrany," vysvetlila Veronika Kšiňanová z Krajského pamiatkového úradu Trnava.
Úrad vydal k projektu pre stavebné povolenie záväzné stanovisko s podmienkami, ktoré sa týkali použitých materiálov, farby a archeologického výskumu.
Podľa vyjadrení Kšiňanovej rekonštrukcia stavby pokračuje, koniec ešte nebol ohlásený.