TRNAVA. Rozsiahly požiar skládky vyľakal uplynulý týždeň Trnavčanov i obyvateľov okolitých obcí. Oheň sa rozhorel ešte v nedeľu popoludní, na jeho likvidáciu nasadili až 75 hasičov z viacerých miest. Pomáhali aj dobrovoľníci a vojaci. Po troch dňoch sa zdalo, že ho úspešne uhasili pomocou vody a zeminy, v sobotu sa však oheň opäť rozhorel. Tentokrát však s omnoho menšou intenzitou, ostrý zápach sa však opäť šíril do okolia.
Raz ročne
Požiare trnavskej skládky takéhoto rozsahu sa objavujú priemerne raz do roka. V 2015 horelo jedenkrát v lete, minulý rok zasa v decembri. Hoci sa príčina vzniku tohtoročného ešte zisťuje, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o samovznietenie.
Napríklad, minulý rok zaevidovali prípad, keď odpad začal horieť priamo v smetiarskom aute. Museli ho urýchlene vysypať na betónovú plochu pred vrátnicou skládky a uhasiť.
Považujete skládku na Zavarskej za bezpečnú?
Podľa našich informácií tohtoročný požiar spozoroval v nedeľu popoludní vrátnik pri obchôdzke. Malý oheň sa pre veterné počasie o chvíľu rozrástol a presúval sa zo strany na stranu. Najskôr ho hasili vodou, neskôr začali navážať hlinu. To už nasadili aj vojakov z Hlohovca.
Nebezpečný mix
„Mrzí ma to a aj v mene FCC sa chcem ospravedlniť ľuďom za nepríjemnosti. Robili sme, čo sa dá, aj my, aj hasiči," zhrnul Bystrík Stanko, riaditeľ FCC Trnava (bývalá ASA).
Podľa jeho slov rozkladné procesy vnútri skládky prebiehajú nesmierne pomaly a preto je nebezpečná.
„Miešajú sa tam rozdielne látky, tvoria sa nové zlúčeniny, ktoré nepoznáme, vzniká tam metán, ktorý môže vzplanúť, vybuchnúť a spôsobiť požiar. Skládky horia, niektoré viac a niektoré menej," doplnil Stanko.

Horieť začalo vraj v časti, do ktorej sa aktívne naváža odpad. „Naposledy tam auto vysypalo v sobotu, požiar vznikol v nedeľu. Či tam niečo zreagovalo, ťažko povedať. Najpravdepodobnejšie sú dve príčiny. Buď procesy v samotnej skládke a tvorba metánu, alebo klasické sklíčko, slnko a vietor," povedal Stanko stým, že doteraz veľa rôznych biologicky rozložiteľných odpadov končilo na skládke, napríklad tráva či mäso, ktoré v samotnom tetiť, lese skládky tlejú.
„Treťou možnosťou je úmysel, ale na to žiadny dôkaz nemáme," popísal všetky možnosti Stanko.
Nové opatrenia
Podobným požiarom chcú v budúcnosti predchádzať, prijali preto viacero opatrení. Jedným z nich je aj pomer navážaného odpadu.
„Dal som si urobiť štatistiku, aký je pomer horľavých odpadov z domácnosti a firiem v porovnaní s inertným materiálom, teda stavebnou suťou či hlinou. Ideálne je 50:50, vlani to bolo 75: 25," povedal Stanko. Stavebného odpadu je podľa jeho slov menej, ľudia zaň musia od júla minulého roku platiť, preto sa ho často zbavujú ilegálne na čiernych skládkach.
Spomenul aj to, že sa nedostatočne separuje. V „komunále" sa ľudia zbavujú oleja, riedidiel a ďalších horľavých chemikálií. „Je to úplne bežná prax na sídliskách, kontajnery z obcí nám zasa chodia s pneumatikami skrytými pod bežným odpadom," podčiarkol Stanko. Nepomohli si Na sociálnych sieťach kolujú aj špekulácie, že spoločnosť FCC zakladá požiare na skládke sama. „U policajtov ma učili, že najskôr musí byť motív. Čo by sme získali tým, že by sme skládku podpálili? Nič. Je nám úplne jedno, či sa skládka zaplní a ako rýchlo. Kultivuje a vlastní ju totiž mesto," vysvetlil Stanko.
Aj keby zhoreli dva kubíky odpadu, je tam podľa neho niekoľkonásobne viac navozených nákladiakov hliny. „Takže miesto sme nezískali žiadne, práve naopak, prišli sme oň, pretože sme to takto zaviezli," doplnil.
„Platíme vodu a všetky náklady spojené s navážaním hliny na uhasenie požiaru. Ak sa pýtate na škody na majetku, tak tie sme nezaznamenali," uzavrel Stanko.
Nad zriadením samostatnej požiarnickej čaty na skládke vraj vedenie spoločnosti zatiaľ neuvažuje.