DUCOVÉ. Obec Ducové sa môže pochváliť výnimočným človekom. Jozef Miklo pracuje ako SBS-kár, no svoj voľný čas zasvätil vyrezávaniu masiek, sôch či iných výrobkov z dreva. Tomuto koníčku sa venuje približne tri a pol roka a za tento čas stihol vyrobiť niekoľko desiatok rozličných výrobkov.
„Začalo to tak, že som išiel okolo jedného stromu pri podniku, kde pracujem a jeho konár ma inšpiroval, že niečo z toho vyrobím. Taká náhoda,“ hovorí Jozef.
Drevo bolo v rodine
Ešte počas základnej školy bol Jozef Miklo nástenkár, vždy pekne maľoval, čo zdedil po mame. S umeleckým cítením sa teda narodil.
„Od mamy som zisťoval, či to je v rodine. Povedala mi, že Miklovári mali už v minulosti kontakt s drevom, jeden bol oknár, druhý drevár,“ hovorí.

Zbierku jeho výrobkov tvorí niekoľko kusov 3D obrazu Ježiša, figúrky nástenného šachu, Krampus masky, anjeli, a najnovšie i akty – nahé sochy žien v životnej veľkosti.
Nástenný Ježiš
Prvý výrobok, ktorý Jozef vyrobil, bol Ježiš, ktorý sa dal zavesiť na stenu. Keďže boli s manželkou pozvaní na oslavu, tento výrobok zároveň daroval oslávencovi. U všetkých hostí sa výrobok 3D Ježiša stretol s veľkým nadšením a prvé ponuky na výrobky sa mu hrnuli.
Zo začiatku sa venoval len výrobe Ježišov, ktoré porozdával rodine a známym, vždy výhradne ako darček. „Potom prišla na rad výroba šachov, lebo si hovorím, že tých Ježišov už bolo dosť. Postupne sa to pridávalo,“ vysvetľuje amatérsky rezbár.
Pochody čertov
S rodinou sa Jozef Miklo ako divák zúčastňuje na festivaloch a pochodoch čertovských masiek na niekoľkých miestach v Čechách. Práve tieto festivaly ho inšpirovali k výrobe ďalších netradičných výrobkov – Krampus masiek.
„Krampus je vlastne názov čerta, ktorý pochádza z germánskych krajín. Títo čerti sa vyznačujú hrozivým pohľadom, čím pôsobia strašidelnejšie,“ vysvetľuje rezbár.

K výrobe každej tejto čertovskej masky bolo treba zohnať aj rohy. „Dal som inzerát pre bitúnky, že zozbieram rohy. Niektoré mám od kamarátov, niektoré vymením za fľašku, niektoré za eurá. Alebo kamarátovi, ktorý mi doniesol z bitúnku viacero rohov, tak tomu som za to daroval zasa vyrezaného Ježiša,“ hovorí Jozef, u ktorého sa nájde aj Krampus maska, ktorá má rohy dokonca z priamorožca afrického.
Pochod v Ducovom
Krampus festival s názvom „Ducovskí čerti“ by Jozef Miklo rád zorganizoval aj u nich v obci, neskôr chcú chodiť i do Trnavy, Piešťan, Hlohovca, ale aj okolitých miest.
Postupne si odkupujú alebo dostávajú kožuchy darom od ľudí z celého Slovenska, z ktorých si vyrábajú oblečenie na tento plánovaný festival.
Pri navštevovaní rôznych pochodov sa snažia aj vychytať všetky nedostatky a pripraviť sa na možné komplikácie.
Stretli sa totiž aj s tým, že iní návštevníci účinkujúcim strhávali masky alebo im zlomili rohy, dokonca na jednom z festivalov podpaľovali kožuchy.
Krídla pre českého speváka
Ďalšími výrobkami, ktorým sa pán Miklo venuje, sú anjeli či anjelské krídla. Jedny vyrobil i pre českého speváka Richarda Krajča zo skupiny Kryštof, s ktorým sa dokonca osobne pozná. Sôch anjelov má už doma v obývačke niekoľko, no spravidla ich nedáva nikomu. „Z toho chcem urobiť takú kaplnku tu v dedine, na ktorú sa budú ľudia môcť chodiť pozerať a obdivovať. Preto ich nepredávam ani nedávam, tých si nechávam,“ vysvetlil.
Jeho anjeli sú vyrobení v životných veľkostiach a sú naozaj dotiahnutí do detailov.
Inšpiráciu pre samotnú výrobu ďalších jeho originálnych diel čerpá z vlastnej predstavivosti a tvorivosti. „Vždy keď vidím drevo, tak už viem, čo z neho bude, čo sa mi tam rysuje, vyníma.“
Tiež to platí o rôznych samorastoch, ktorými zaujímavo a decentne vytvorí zo starého rámu nový. Tieto rámy nedaruje nikomu, robí ich výhradne pre vlastnú potrebu a potešenie.
„To sú všetko prototypy, lebo každý je úplne iný. Viem, že vo svete je len jeden človek, ktorý takéto rámy obrazov robí. Takže je to taká vzácnosť,“ hovorí Jozef.
Akty aj obraz manželky
Vo svojej zbierke má rezbár akty žien, obrazy koreňové a konárové, vyrobil i výrobky z tvrdého bukového dreva – 3D obraz Tutanchamóna alebo 3D obraz vlastnej manželky.
V súčasnosti má rozrobený akt ženy – žena ležiaca vo vani, ktorej namontoval kolieska a navrch položí sklo. Výsledným výrobkom bude veľmi netradičný stôl.

Ak máte záujem vidieť a obdivovať tvorbu rezbára z Ducového, so všetkými druhmi svojich výrobkov sa každoročne zúčastňuje na oslavách sviatku sv. Cyrila a Metoda. Tie sa konajú 5. júla na hradisku Veľkomoravskej ríše u nich v obci Ducové.
„Hore býva omša, sú tam folkloristi v krojoch, ľudia prídu pozrieť výstavu, som tam ja, jedna pani s krojmi a ešte jedna s maľovanými obrazmi, máme tu i občerstvenie pre návštevníkov, čiže to máme taký náš minifestival,“ uzatvára Jozef, pre ktorého je rezbárstvo jednou zo životných radostí.