TRNAVA. Na mape historickej Trnavy pribudol unikátny objav. Súčasní Trnavčania pravdepodobne ani netušia, že v blízkosti bývalej Dolnej brány pod Námestím SNP sa skrýva prekrytie toku Trnávka, ktoré je vekom, konštrukciou, rozsahom a úrovňou zachovania jedinečné v rámci celého Slovenska.
Vyplynulo to z prieskumu technického stavu, ktorý je súčasťou príprav samosprávou avizovanej obnovy Námestia SNP.
Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trnave Gabriela Kvetanová uvažuje o podaní návrhu na zaradenie premostenia do zoznamu technických pamiatok na Slovensku.
"Nevedeli sme, ako premostenie pod námestím vyzerá. Nenašli sme v archívnych zdrojoch žiadne dobové informácie o jeho konštrukčnom ani materiálovom riešení," povedal spoluautor projektu obnovy Námestia SNP Pavel Ďurko.
Podľa jeho slov najskôr nebolo známe ani to, kedy presne bolo zrealizované. Napokon sa podarilo nájsť v dokumentácii vodohospodárskeho podniku informáciu, že Trnávku na námestí prekrývali v rokoch 1911-1913 železobetónovými konštrukciami.
Riešenie tohto typu na začiatku 20. storočia nemalo na Slovensku obdobu. No informácie o firme, ktorá dielo realizovala, sa už nenašli. Nie je vylúčené, že išlo o dodnes existujúci podnik Pittel+Brauswetter, ktorý sa v danom čase podpísal pod rekonštrukciu trnavskej mestskej veže a na svojom konte má aj mnohé ďalšie významné stavby ako napríklad Modrý kostolík, Redutu a Manderlák v Bratislave či prvé kryté kúpalisko na Slovensku a Kolonádový most v Piešťanoch. Informovalo o tom mesto Trnava na svojej webovej stránke.
Ďalšou perličkou z prieskumu stavu premostenia je, že napriek absencii akejkoľvek hydroizolácie a pokročilému procesu karbonatácie, ktorá zvyčajne neodvratne vedie ku korózii, výstuž železobetónovej konštrukcie premostenia Trnávky žiadne známky korózie nejaví.
Príčiny tohto zvláštneho javu sú predmetom ďalšieho výskumu.