TRNAVA. Asi pred týždňom sme na Hlavnej ulici vedľa lavičky objavili kaluž zaschnutej krvi s približne polmetrovým priemerom.
Pešiu zónu komplete obnovili pred necelými tromi rokmi. Jej čistenie je náročné a riadi sa podľa manuálu, ktorý „spísal“ zhotoviteľ rekonštrukcie podľa pokynov výrobcu dlažby. Čistia ju každý deň, vrátane víkendov.
Krv sa v manuáli nespomína
Zo spoločnosti Stefe Trnava (bývalý TT Komfort) sme sa dozvedeli, že čistenie krvi sa v manuáli nespomína. Krvavé škvrny za posledné tri roky čistili iba dvakrát.

Tú aktuálnu najskôr zmyli vodou, potom nechali pôsobiť čistič kameňa. Miesto znovu opláchli, aplikovali dezinfekčný prostriedok Savo a nakoniec zasypali sorbentom, ktorý neskôr pozametali. „Vzhľadom na to, že krv je biologický odpad, použili sme starú metlu. Nakoniec sme ju vydezinfikovali a dali do odpadu,“ popísal Martin Jelenek zo spoločnosti Stefe.
Manuál stanovuje podmienky čistenia v letnom a zimnom období ako aj použitie špecifických čistiacich prostriedkov odporučených výrobcom dlažby.
Čistia každý deň
Hlavnú ulicu, ako aj celú centrálnu mestskú zónu, zametajú ručne každý deň od šiestej rána do druhej popoludní. Počas víkendov a sviatkov od šiestej do deviatej rána. Ďalej sa používajú komunálne vysávače, ručné zametacie stroje. Dvakrát v priebehu roka sa celá pešia zóna čistí pomocou cisterny s tlakovou striekacou pištoľou a doporučenej „chémie“.
Za najväčších znečisťovateľov pešej zóny označili mastné fľaky z fastfoodových jedál. Hamburgre, kebaby, langoše a ďalšie. Najviac mastnoty je vždy vedľa lavičiek, kde ľudia sedia a jedia. Dlažba nie je impregnovaná, ak ľudia mastnotu okamžite nenahlásia, vstrebe sa do pórov. A dostať ju odtiaľ je problematické.
Ďalšou „škodnou“ sú žuvačky. Dostať ich z pešej je finančne náročné a treba k tomu špeciálny stroj, ktorý však nemajú. Pôvodne uvažovali o jeho kúpe, nakoniec z toho zišlo. Aktuálne čistia pešiu od žuvačiek pri celkovom strojovom čistení za pomoci tlakovej pištole a škrabiek. Dvakrát do roka.
V niektorých mestách používajú na odstraňovanie žuvačiek z dlažby špeciálny stroj. Pri čistení využíva horúcu paru, je závislý od prívodu vody v blízkom okolí. Ďalej sa používa suchý ľad a vysoký tlak vody, čo si vyžaduje obmedzenia pre okoloidúcich. Vyrátali, že údržba jedného metra štvorcového s týmto mechanizmom vyjde na približne 5 eur.
Zvratky čistia vodou
Čo sa týka zvratkov či zmrzliny, s tými vraj dlažba v Trnave problém nemá a čistia sa iba pomocou vody.
Najviac práce majú v sobotu a nedeľu ráno. Hlavne v okolí niektorých trnavských diskoték to vraj býva perné. Rozbité fľaše, poháre, obaly a zvyšky z jedál a, samozrejme, zvratky. Samostatnú kapitolu predstavuje jarmok.
„Čistenie jarmočiska je špecifické a vyžaduje si iné postupy ako klasické v priebehu roka,“ dodal Jelenek. Napríklad funguje 12-hodinová denná služba, nočné čistenie s väčším počtom ľudí a techniky. Pravidelne ich vždy niečo nové prekvapí, čo musia operatívne riešiť.
Na tom poslednom to bolo zásobovacie vozidlo, ktoré narazilo do železného stĺpika a poškodilo si olejovú vaňu. Vytieklo ho niekoľko litrov. Novinkou bol aj prípad, keď sa istej pani vyšmykol kúpený med v päťlitrovom pohári.