TRNAVA. Mesto Trnava sa zapojilo do projektu LUMAT CE89 spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg Stredná Európa 2014 - 2020. Jeho hlavnou úlohou je prispieť k udržateľnému využitiu územia v rámci integrovaného environmentálneho manažmentu mestských funkčných oblastí.
"Štrky, ktoré sú zvyškom pôvodného lužného lesa, predstavujú pre mesto cenné územie vďaka svojej ekologickej hodnote i rekreačno-oddychovému potenciálu. Lokalita však potrebuje komplexnú revitalizáciu, najväčším problémom sú tu rozptýlené divoké skládky komunálneho a stavebného odpadu a tiež invázne a rizikové dreviny v havarijnom stave," uviedol hovorca radnice Pavol Tomašovič.

Navrhovanými úpravami je vyčistenie lesíka, vybudovanie siete chodníkov a malej vodnej plochy, ako aj inštalácia drobnej exteriérovej architektúry a mobiliáru ako sú drevené lavičky, smetné koše, stojany na bicykle, kamenný gril. Cieľom je pretvoriť toto miesto na príjemnú oddychovú zónu uprostred zelene a sprístupniť ju širokej verejnosti. Zároveň sa tým zväčší plocha verejne dostupných lokalít prírodného charakteru v trnavskom regióne. Na revitalizáciu Štrkov je vyčlenených 64.500 eur. Práce by mali byť hotové do prvej polovice roka 2019.
K tejto lokalite sa už pred časom zrealizovala štúdia v rámci projektu CircUse, na ktorý účasťou v LUMATe mesto nadväzuje. Projektové partnerstvo LUMATu tvorí 13 zahraničných partnerov, spomedzi ktorých je Trnava spolu so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave jedinými slovenskými partnermi. Revitalizácia Štrkov je jednou z dvoch pilotných investícií, ktoré sa budú v rámci projektu realizovať (druhou je revitalizácia lokality Ruda Slaska v susednom Poľsku). Ostatné aktivity tohto projektu zahŕňajú tvorbu metodík, stratégií, akčných plánov a materiálov na ďalšie vzdelávanie odbornej i laickej verejnosti.