TRNAVA. Po prvýkrát sa hovorilo o občianskej hliadke v Trnave asi sedem rokov dozadu. Istý obyvateľ Coburgovej ulice oslovil vtedy radnicu so žiadosťou, aby vytvorila rómsku hliadku, ktorá by dozerala na poriadok v tejto kedysi problémovej časti Trnavy. Za hliadkovanie požadoval primeraný plat. Neuspel. Problémom bola legislatíva.
„Problémom by bolo ich postavenie, mohlo by dôjsť k zneužitiu právomocí verejného činiteľa, aj s finančným ohodnotením hliadky či vzdelaním ich príslušníkov by boli problémy,“ zhrnul pred rokmi Jozef Pobiecky, vtedajší vice-primátor mesta.
Oznamovatelia udalostí
Občianske hliadky naša legislatíva nepozná, fungujú na princípe dobrovoľnosti. Vystupujú najmä v úlohe oznamovateľa, v mnohých prípadoch upozorňujú. Nemajú žiadne právomoci, kedykoľvek však môžu upozorniť políciu. Ako každý občan.
„Polícia nemôže nikomu takúto iniciatívu zakázať. Polícia zatiaľ nemala s hliadkou osobnú skúsenosť a ich pozitívne pôsobenie vieme vyhodnotiť až s odstupom času,“ napísala Mária Linkešová, krajská hovorkyňa polície.

Zriadenie dennej hliadky na Linčianskej je výsledkom práce dlhoročného trnavského poslanca za túto časť Jozefa Čavojského. Prevzal nad ňou záštitu a denne koordinuje jej činnosť. Hliadka funguje každý pracovný deň od siedmej rána do tretej popoludní.
Matka a syn, zodpovedný prístup
Oficiálne prvú občiansku hliadku na Linčianskej v reflexných vestách s nápisom Mesto Trnava tvorí netradičná dvojica.
Päťdesiatročná Tatiana Oleová so svojím dvadsaťročným synom Danielom žijú na Linčianskej desiatky rokov, problémy sídliska dôverne poznajú. „Bola som dlhšiu dobu nezamestnaná, tak som prijala túto ponuku. Máme o prácu záujem,“ povedala na úvod Tatiana.

Zameriavajú sa najmä na poriadok na stojiskách komunálneho odpadu, v rámci možností dozerajú na jeho separovanie, upozorňujú tých, ktorí si mýlia stojiská so zbernými dvormi. Ak vidia preplnený kontajner, nahlásia to priamo smetiarom. Dozerajú aj na psičkárov, či po svojich štvornohých miláčikoch upratujú exkrementy. Dohovárajú aj bezdomovcom, ak sú príliš hluční pred nákupným strediskom.
Ďalej obchádzajú aj okolie záhradiek vedľa Linčianskej, ľudia tu vraj často zakladajú čierne skládky.
Stretávajú sa iba s pozitívnym ohlasom, s agresiou ojedinele. „Agresívnych ľudí sme stretávali hlavne zo začiatku, keď nás ešte nepoznali a nemali sme vesty s logom mesta. Ale teraz je to už iné,“ dodala Oleová.
Koordinuje ich poslanec
To, na čo sa má hliadka zamerať, určuje každé ráno poslanec Čavojský. „Považujem ju za prínos, môže sa o tom presvedčiť každý, kto sa prejde po Linčianskej,“ doplnil. Podľa jeho slov robia pre mesto na dohodu. „Za mesiac zarobí jeden člen zhruba 400 eur v hrubom. Radnica platí päť percent, zvyšok hradí štát,“ povedal Čavojský.
V najbližšom období plánuje „nájsť“ peniaze na fungovanie ďalšej hliadky, ktorá by sa zameriavala na poriadok hlavne vo večerných hodinách. Všetko je zatiaľ v štádiu prípravy.
Mestskí policajti o existencii hliadky vedia. „Všeobecne možno povedať, že každá iniciatíva zo strany občanov, ktorá smeruje k zlepšeniu stavu verejného poriadku, je pre nás vítaná,“ skonštatoval Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave.
Podľa jeho slov by bolo vhodné, aby občianske hliadky boli mestskou políciou poučené o svojich právomociach a postupoch v jednotlivých prípadoch.
Čo hovorí radnica na hliadku...
Pre bezpečnosť v mestách a obciach je dôležitá súčinnosť s občanmi danej samosprávy. Preto je vítaná aktivita občanov hlavne formou nahlásenia porušovania poriadku mestskej polícii i vytváraním takých medziľudských vzťahov , ktoré nebezpečné javy eliminujú. V prípade aktivít, ktoré nie sú zákonom presne zadefinované, je dôležité ich konzultovať so samosprávou a v prípade porušovania zákona zasa s políciou.