TRNAVA. Ešte v septembri sme informovali o tom, že občianske združenie Godot rozbehlo zaujímavý projekt Deti píšu deťom (príbehy). Zapojiť sa mohli všetky vo veku od 8 do 13 rokov.
Stačilo mať trocha fantázie, záľubu vo vymýšľaní a písaní rozprávok a dostatočnú gramatickú zručnosť. Pomôcť mohli aj rodičia či známi. Projekt prezentovali aj na tohtoročnom stretnutí o participatívnom rozpočte na radnici.
Motivovať deti
Hlavným zámerom bolo motivovať deti k tvorbe a prezentácii príbehov, ktoré samostatne a dobrovoľne vytvoria. S počiatočným nápadom prišla iba deväťročná Petra Vančová.
Tá veľmi túžila po tom, aby niektoré z jej príbehov, ktoré si doma písala a ilustrovala, mohli vyjsť v knižnej podobe. Zaujímavého nápadu sa okamžite chytili.
Prvou bola Rozprávka o drakoch, ďalšie napríklad O Jurkovi a vodníkovi, O žraločici Elenke či príbehy o zvieratkách. Zaujímavosťou je, že po oslovení základných škôl sa ozvali z Modranky. Tamojší žiaci poslali až 16 príbehov.


„Nahrávalo a spracovávalo sa celý deň a bol to zážitok pre mňa aj pre zvukového technika Mareka. Verím, že aj pre deti a ich rodičov. Je jasné, že sa deti spočiatku hanbili, neverili si, neboli sústredené, mýlili sa a podobne. Snažili sme sa ich uvoľniť, rozosmiať, podporiť, sem-tam im aj kúsok príbehu prečítať, aby si spomenuli, ako to čítali doma rodičom,“ popísal Pavol Vančo z OZ Godot Projekt.
Rodičia účinkujúcich detí boli vraj nadšení. Väčšina sa zhodla v tom, že sa s takouto formou podpory detského talentu stretávajú v dnešnej dobe len ojedinele. „A čo sa týka samotných príbehov, niektorí rodičia priznali, že ani netušili, že ich dieťa má takú fantáziu,“ zhrnul.
Dvadsaťdva rozprávok
Presne 22 príbehov je už „napálených“ na dvojCD. Načítali ich detskí autori aj dospelí interpreti, hovorené slovo „preložili“ muzikou troch trnavských hudobníkov a jedného z Dubnice nad Váhom.
„Príbehy boli už ako diely večerníčkového pásma odvysielané v internetovom Rádiu Bunker počas decembra,“ povedal Vančo. Príbehy sú uverejnené na webe združenia, ako aj na portáli archive.org s celosvetovým dosahom.
Zaujali aj témy jednotlivých príbehov. Les, mesiace, kráľovstvá, more, dvory, živly a podobne. Prostredia, do ktorých decká situovali svoje príbehy, veľmi ostro kontrastujú s dnešným svetom.
Vančo má pocit, a koniec koncov, samotný projekt to aj dokázal, že deti nie sú závislé od technológií, bez fantázie, bez slovnej zásoby, neschopné prečítať viac ako pol strany. Stačí sa im venovať a dať im príležitosť.
Do budúcna plánujú vydať knižku, ilustrovanú deťmi a ilustrátormi z Trnavy. „Do knižky plánujeme vložiť napálené dvojCD s príbehmi a DVD s dokumentom o vzniku projektu,“ dodal Vančo s tým, že ak im to dovolia financie, plánujú aj preklad do angličtiny či nacvičenie divadelného predstavenia z niektorých príbehov. Vrcholom, ktorí si autori projektu zaumienili dosiahnuť, je aj natočenie animovaných príbehov pre televíziu.
„Po všetkom, čo sme pri realizácii prvej fázy projektu zažili, sme stopercentne presvedčení, že projekt má zmysel a oplatí sa s ním pracovať,“ skonštatoval.
Projekt bol podporený z Participatívneho rozpočtu pre Trnavu. „Všetky náklady boli refinancované, takže sme boli schopní deťom dielo odovzdať úplne zadarmo,“ uzavrel. Viac informácií o projekte nájdete na webstránke OZ Godot.