TRNAVA. Zámer postaviť bytový komplex Miko na roky nevyužívanej trávnatej ploche na sídlisku Linčianska predstavila spoločnosť ešte v priebehu minulého roka.
Na svojej webstránke stále prezentujú, že začiatok výstavby sa mal začať ešte v novembri. Od investora sme sa dozvedeli, že zdržanie spôsobil fakt, že pôvodný projekt museli nanovo prekresliť.
Kvôli komplexu Miko nebolo potrebné meniť územný plán, od začiatku totiž rátal s hromadnou bytovou výstavbou v tejto lokalite.
Stavebný ruch pod oknami
Ľudia z okolitých činžiakov si budú musieť zvyknúť na stavebný ruch pod oknami. Nadšení z toho nie sú.

„Trnava má zvláštnu politiku „zahusťovania“ priestoru. Akonáhle je niekde, či už na sídlisku alebo v starom meste, malý priestor, ihneď sa tam stavia. Podobne ako v tomto prípade. Z pôvodne pokojného zákutia dvoch bytových domov sa vytvorí sídlisko,“ napísal zdroj žijúci v blízkom činžiaku. Môžu sa pripraviť na rušný rok, môžu rátať s hlukom, ruchom, prachom. Bez nich sa nezaobíde žiadna stavba.
Zarážajúce sú podľa jeho slov informácie o bytovom komplexe a Linčianskej na webstránke spoločnosti. „Ponúkajú túto lokalitu ako niečo tiché, s ľahkou dostupnosťou do mesta a na diaľnicu. Realita je však iná. Mikovíniho ulica sa stala veľmi frekventovanou, most je v dezolátnom stave, povrch vozovky ani nehovorím. Zhustená premávka je tu od rána až do večerných hodín. Sľubovaná oáza ticha to určite nebude. A ešte k tomu blízkosť zberného dvora, vysýpanie skleneného odpadu naozaj počuť,“ doplnil zdroj.
Podľa jeho slov dostať sa z Linčianskej do mesta od druhej do piatej popoludní býva počas pracovného týždňa problém. Zápchy siahajú z centra až po bývalý hotel Trnavan na Linčianskej.
Plocha za supermarketom
O rozľahlej ploche za CKD Marketom na Zelenečskej ulici sme už viackrát písali. Ešte za totality tam bolo športovisko, trávnaté futbalové ihrisko s atletickým oválom zo škvary. Po prevrate sa pozemok dostal do súkromných rúk, odvtedy iba pustol a zarastal.

Plocha plánovanej výstavby susedí so sociálnou ubytovňou, ktorá je tŕňom v oku mnohých ľudí z Linčianskej. Hlavne tých, ktorí žijú v činžiakoch oproti. Počas leta „klienti“ ubytovne „skvotujú“ pod ich oknami a celý deň väčšinou iba popíjajú. Radnica tam zvažovala aj umiestnenie kamery napojenej na mestskú políciu.
Problémových susedov sa vraj stavitelia v budúcnosti neobávajú. „Momentálne sa situácia s blízkym okolím projektu MIKO radikálne mení k lepšiemu. Ubytovňa pri kruhovom objazde prechádza kompletnou rekonštrukciou a po ukončení stavebných prác na ubytovni sa byty ponúknu na predaj do osobného vlastníctva ako štartovacie byty,“ napísal Michal Žitník zo spoločnosti Neoreal, ktorá predáva byty projektu MIKO.
Ubytovňa Domov
Jeho slová nám potvrdil aj mestský poslanec a člen mestskej rady Rastislav Mráz. „Čo sa týka problémovej bytovky s príznačným názvom Ubytovňa Domov, zdá sa, že práve vďaka budúcej výstavbe bytového komplexu sa obyvateľom sídliska blýska na lepšie časy. Investor nových bytov si je totiž dobre vedomý, že v bezprostrednom dotyku s touto ubytovňou si u neho byty len tak hocikto nekúpi,“ doplnil Mráz.
Podľa jeho informácii sa vraj dohodli s vlastníkmi ubytovne, ktorí postupne neprispôsobivých posielajú z tejto lokality preč. „Zároveň prednedávnom medializovali svoje investičné plány na jej komplexnú rekonštrukciu,“ potvrdil Mráz.

Je tu ešte jeden otáznik v podobe bývalého hotela Trnavan, ktorý zatiaľ nemá jasný osud. V najbližších dňoch sa vraj má zrealizovať predaj budovy zatiaľ neznámemu záujemcovi.
Podľa Žitníka je budova momentálne v dražbe a s najväčšou pravdepodobnosťou nový vlastník zmení jeho účel využitia a jednotlivé byty bude predávať do osobného vlastníctva, samozrejme, po rekonštrukcii.
„Čo sa týka nášho projektu, tak obavy z predaja bytov nemáme, pretože nami poskytnuté ceny sú v súčasnosti bezkonkurenčné,“ ubezpečil Žitník.
To je jedna z hlavných podmienok ďalšieho mestského poslanca za sídlisko Linčianska Jozefa Čavojského. „Výstavbu určite schvaľujem, len dúfam, že tam nebudú príliš drahé byty,“ doplnil s tým, že sa neobáva zhustenej premávky v tejto časti. Všetko sa dá podľa jeho slov riešiť.
Tlak na obchvat výstavba nezvýši
Po Mikovíniho vedie aj odklon pre nákladné vozidlá z Bratislavskej ulice. A bude tam až do spustenia južného obchvatu, ktorého výstavbu Slovenská správa ciest ešte stále definitívne nepotvrdila. Zatiaľ hovorí iba o štúdii zrealizovateľnosti, ktorá má posúdiť, či sa jeho výstavba vôbec rozbehne. „Plánovaná výstavba bytov pravdepodobne Slovenskú správu ciest neprinúti k rýchlejšej akcii, voči takýmto argumentom sú imúnni,“ zhrnul Tomáš Guniš z mestského odboru územného rozvoja a koncepcií.
Samotná výstavba sa podľa Žitníka na premávke príliš neodzrkadlí. „Zásobovanie projektu MIKO počas výstavby nebude mať väčší vplyv na dopravu na Mikovíniho ulici. Samotné stavenisko disponuje dostatočnými manipulačnými plochami a obslužnými priestormi pre manipuláciu so stavebným materiálom.
Výstavbu chcú rozbehnúť niekedy na prelome apríla a mája, komplex by mal byť hotový v priebehu 14 mesiacov. Okrem bytov by tam mali pribudnúť aj obchodné prevádzky.
Stavebné povolenie
Oznámenie o začatí stavebného konania bolo zverejnené na úradnej tabuli mesta Trnava 2. februára 2017. Toto oznámenie bude vyvesené v lehote 15 dní. Následne začne plynúť účastníkom stavebného konania lehota 7 pracovných na podanie námietok a pripomienok. Po uplynutí tejto lehoty stavebný úrad pristupuje k vydaniu stavebného povolenia, ktoré bude taktiež vyvesené na úradnej tabuli mesta Trnava po dobu 15 dní. Posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia a nasledujúci deň začína plynúť účastníkom konania zákonná 15-dňová lehota na podanie odvolania voči predmetnému stavebnému povoleniu. Pokiaľ nepríde k odvolaniu zo strany účastníkov konania, stavebné povolenie nadobudne právoplatnosť uplynutím 15. dňa spomínanej lehoty.