TRNAVA. Bezdomovcov v Trnave ešte pred rokmi pochovávali klasicky do jamy. V prípade úmrtia im mesto vystrojilo pohreb, výlučne na cintoríne na Nitrianskej.
Hrobové miesto označoval iba drevený kríž s tabuľkou s menom, priezviskom a dátumom narodenia a úmrtia. Výška nákladov na jeden pohreb sa vtedy pohybovala okolo 400 eur. Boli v nich zarátané prevoz, rakva, náhrobný kríž, výkop či spustenie rakvy do hrobu.
Už niekoľko rokov bezdomovcov spopolňujú
Od roku 2013 sociálne prípady či osamelých ľudí bez rodiny spopolňujú. Dôvodom sú nižšie náklady a šetrenie hrobových miest.
„Kremácia pozostatkov zomrelého vyjde lacnejšie a šetrí sa aj hrobovým miestom,“ povedala Michaela Šipošová Rigová z trnavskej správy cintorínov. Sú však aj výnimky. Ak nie je možné bezdomovca identifikovať, musí byť pochovaný do zeme pre prípad exhumácie.
Urnu si pozostalí môžu vyzdvihnúť na cintoríne na Kamennej ceste. Ak si po ňu nikto nepríde, jej obsah vysypú do takzvanej vsypovej lúky, ktorá bola na tento účel zriadená práve na cintoríne na Kamennej.
„Súčasťou vsypovej lúky je nápisná náhrobná tabuľa, kde budú postupne pribúdať mená, priezviská a dátumy narodenia a úmrtia tu uložených zomrelých,“ dodala Šipošová Rigová. Pri pohreboch bezdomovcov, ktorí nemajú nikoho blízkeho, sa nekonajú žiadne obrady či rozlúčky.
Podľa zákona o pohrebníctve mesto hradí pohreb v prípade, ak ide o zosnulého bez domova a finančných prostriedkov. Ďalej ak rodina nebohého doloží, že ho nemá za čo pochovať. Prípadne ak zomrú osamelí ľudia bez príbuzných.
V minulom roku mesto zaplatilo 14 sociálnych pohrebov. Jeden vyšiel približne na 270 eur, v prípade použitia chladiaceho zariadenia sa účtuje 20 eur na deň. Ak bezdomovec rodinu má a tá nechce zaplatiť, vymáha si to neskôr v dedičskom konaní.
„Odbor sociálny lustruje pozostalých po zomrelom, sú oslovení, ale keď odmietnu zabezpečiť jeho pohreb, zabezpečuje ho mesto. Mesto si potom prihlasuje pohľadávku vo výške nákladov na pohreb do dedičského konania,“ spresnil Pavol Tomašovič, hovorca mesta.
Zatiaľ nič nevymohli
Radnici sa zatiaľ nepodarilo vymôcť peniaze naspäť ani z jedného pohrebu, všetko boli vraj oprávnené sociálne prípady. Navyše, podľa hovorcu nie je legislatívne podchytené informovanie mesta o prebiehajúcom dedičskom konaní v takýchto prípadoch.
To by však nemuselo byť až takým veľkým problémom, pretože bezdomovci majú poštovú adresu na doručovanie práve na mestskom úrade.
Právnik tvrdí
Spýtali sme sa na to právnika. „Bezdomovci sa môžu prihlásiť na trvalý pobyt v obci alebo mestskej časti, kde sa zdržujú. Už toto by mohlo evokovať príslušnému súdu, ktorý vykonáva predbežné vyšetrenie, teda potrebné úkony na zistenie dedičov, poručiteľovho majetku a jeho dlhov, že ide o bezdomovca, ktorého pohreb zvyčajne hradí mesto alebo obec na svoje náklady. Mal by teda mesto o prebiehajúcom dedičskom konaní informovať.
Podľa platnej právnej úpravy ak má byť konanie zastavené preto, že poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty, je účastníkom aj ten, kto sa postaral o poručiteľov pohreb. Avšak problém určite je nemajetnosť zomrelého a fakt, že v osobných dokladoch ani nemá uvedený reálny pobyt. Možno by mesto ako subjekt oznamujúci úmrtie osoby príslušnému súdu, zároveň v tomto oznámení malo uviesť, že hradilo náklady na pohreb a chce, aby tieto boli v rámci dedičského konania riešené,“ vyjadril sa právnik.
Prevoz tiel donedávna zabezpečovala pohrebná služba PAX, teraz to robí konkurenčná Pieta. Podľa Tomašoviča si urobila radnica ešte pred rokom prieskum trhu. Pri výbere sa riadili najnižšou cenou.
Čo ste možno nevedeli...
Podľa zákona o pohrebníctve ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do 7 dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu, ak nie je známe miesto úmrtia, tak pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.Po ohlásení úmrtia pracovníčka sociálneho oddelenia mestského úradu hľadá všetkými možnými dostupnými prostriedkami príbuzných zomrelého a snaží sa ich kontaktovať. Ak sa žiadna rodina, príbuzní alebo blízki nenájdu, alebo ak rodina nemá peniaze či záujem o pochovanie, tak pohreb zaplatí mesto.