TRNAVA. Nie konštrukcia z kovu a skla na murovanom základe najviac 120 centimetrov vysokom, ale plnohodnotná kópia z kameňa a tehál. Také riešenie navrhli pre prezentáciu Dolnej brány mestského opevnenia pred budovou okresného súdu zahraniční odborníci.
Tých si mesto Trnava pozvalo uplynulý týždeň na seminár, okrem slovenských špecialistov na obnovu pamiatok sa ho zúčastnili Robert Raccanella a Katharina von Stietencron z Talianska a Lorinc Timár z Maďarska.

Práve Talianom sa myšlienka znovupostavenia brány v pôvodnom objeme pozdávala viac ako jej náznaková rekonštrukcia. Argumentovali tým, že brána je na historických dokumentoch zachovaná tak presne, že nie je dôvod, pre ktorý by malo mesto ísť inou cestou.
Pamiatkový precedens
Prístup k obnove pamiatok v zahraničí a na Slovensku je diametrálne odlišný. Kým Taliani majú za sebou niekoľko obnov stáročných hradov, pri ktorých sa nebáli ich dostavby, v našom priestore by išlo o vážny precedens.
„Prípadná obnova Dolnej brány mestského opevnenia v pôvodnom objeme je vážnou témou. Určite k nej musia prebehnúť ďalšie rokovania, na seminári vyvstalo množstvo otázok a nebol priestor ich prediskutovať detailnejšie,“ povedala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Trnava Gabriela Kvetanová.

Vybudovanie presnej historickej kópie niektorej z brán v Trnave pamiatkari doposiaľ nikdy nepovolili, podľa Kvetanovej takáto požiadavka zo strany mesta ani neprišla.
„Predpokladám, že s vedením mesta sa v krátkom čase k tomu stretneme. Už na štvrtkovom seminári som ponúkla, že zvolám väčšie auditórium pamiatkarov, ktorí by sa k možnosti takéhoto riešenia vyjadrovali, ak taká požiadavka zo strany mesta príde,“ doplnila Kvetanová.
Zatiaľ skromnejšie riešenie
Seminár, ktorý mal podľa Tomáša Guniša, vedúceho odboru územného rozvoja a koncepcií mestského úradu, priniesť iný pohľad na prezentáciu archeologického náleziska, určite splnil očakávania.
„Diskusia si nekládla za cieľ prísť k jednoznačnému záveru, preto z nej nevyplynuli ani konkrétne závery. Účastníkov sme požiadali, aby nám svoj názor na možný spôsob prezentácie archeologického nálezu formulovali v najbližších dňoch do mailu,“ povedal Guniš s tým, že najväčší prínos vidí, paradoxne, v tom, že boli prinútení k hlbšej úvahe nad celým problémom a tým aj k možnému oddialeniu finálnej prezentácie.

„Momentálne sa uvažuje o možnosti, že nález Dolnej brány bude dočasne prezentovaný v jednoduchšej pôdorysnej forme, ktorá nevylúči budúcu komplexnejšiu prezentáciu po ujednotení názorov. Medzitým by sme sa venovali rekonštrukcii a obnove úsekov opevnenia, pri ktorých vládne väčšia zhoda,“ dodal Guniš.
Medzitým chce primátor Trnavy Peter Bročka viesť diskusiu s pamiatkarmi.
„Budem sa snažiť v tom najpozitívnejšom zmysle slova tlačiť na pamiatkový úrad a slovenské autority, ktoré sa zaoberajú hradobnými systémami, aby sme hradby mohli obnovovať vždy v plnom objeme a plnej výške.
Máme pôvodný materiál, poznáme pôvodné postupy, vieme, ako pôvodné hradby vyzerali, tak nie je žiadny racionálny argument, prečo by sme ich nemohli obnoviť do pôvodného stavu,“ povedal pre agentúru SITA.