TRNAVA. Väčšinu smetných nádob na komunálny či separovaný odpad v Trnave vlastní spoločnosť FCC Trnava (bývalá ASA). Po sídliskách majú rozmiestnených približne 1760 kusov 1100-litrových kontajnerov.
V posledných rokoch začal rásť počet zhorených smetiakov. Len v tom minulom zhorelo na území Trnavy 81 kontajnerov. Hoci cena jedného vyjde na 200 eur bez DPH, celkové škody sú viac ako 20-tisíc eur.
Treba zarátať aj náklady spojené s obstarávaním nádoby, dovozom, vyčistením stojiska a likvidáciu toho, čo zo smetiaka po požiari zostalo. Väčšinou jej nepoužiteľné torzo.

Celomestský problém
Podľa Lukáša Cintavého z FCC Trnava ide o celomestský problém, ktorý je v súčasnosti vypuklejší na sídlisku Prednádražie. Najčastejšie horia smetiaky na Ulici Gejzu Dusíka, Beethovenovej, Lomonosovovej, Botanickej a na Ulici Kornela Mahra. V poslednom období ich niekoľko zhorelo aj na sídlisku Zátvor, konkrétne na Poštovej, Saleziánskej a Spojnej. „Veľmi zriedkavo sa to deje v iných mestách, po dedinách skoro vôbec. V Trnave je to problém už niekoľko rokov a stále počet zhorených nádob narastá,“ dodal Cintavý s tým, že páchateľa, respektíve páchateľov doteraz nechytili.
Polícia už prijala viaceré opatrenia. Hliadky mestskej polície sa zameriavajú aj na stojiská, štátni ešte koncom minulého roka vyhlásili pátranie po neznámom páchateľovi.
Ide zrejme o jedného „pyromana“, policajti hovoria o identických prípadoch. Bližšie sa však vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie ne-chcú vyjadrovať.
Pomoc verejnostiby prípadu pomohla
„Polícia po páchateľovi, ktorý podpaľuje smetné nádoby, stále pátra. Naďalej platí, že polícii by pomohla spolupráca zo strany občanov, keby nám nahlásili pohyb podozrivých osôb v blízkosti smetiakov,“ zdôraznila Martina Kredatusová, krajská hovorkyňa polície.
Od decembra, keď výzvu medializovali, sa zatiaľ nikto neozval. Bez aktívnej pomoci verejnosti je vyriešenie takýchto prípadov iba otázkou náhody. „Iniciatíva od občanov by určite prípadu pomohla,“ doplnila hovorkyňa. A ako to asi prebieha? Podpaľač založí požiar v jednej nádobe, či už s papierom, alebo plastmi. Najčastejšie k tomu dochádza v nočných hodinách, preto odhalenie páchateľa je náročnejšie.
Nočný požiar predstavuje potenciálne riziko aj pre zaparkované autá, väčšina stojísk sa totiž nachádza na parkoviskách, prípadne v ich tesnej blízkosti.