TRNAVA. Približne pol roka blokuje parkovacie miesto vo vnútrobloku na Hospodárskej ulici biela dodávka so senickými poznávacími značkami. Auto tu jeho majiteľ zaparkoval ešte na jeseň, odvtedy stojí bez pohnutia.
V decembri mu navyše skončila platnosť STK, obyvatelia bytovky sú však bezmocní. Hoci viacerí sa obrátili v tejto súvislosti na mestskú políciu, tá konať s najväčšou pravdepodobnosťou nemôže.
„Od 1. januára minulého roka nás nezaujíma, či vozidlo má alebo nemá evidenčné číslo, či je alebo nie je vyradené z evidencie a či má alebo nemá technickú alebo emisnú kontrolu.
Úlohou mestských policajtov je posúdiť na mieste, či vozidlo poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, alebo narušuje estetický vzhľad mesta,“ hovorí Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave.
Keďže v prípade Hospodárskej ulice ide o pomerne nové vozidlo, šanca, že by spĺňalo zákonné požiadavky na odstránenie, je minimálna.
Priestor na súdne spory
Takto naformulované ustanovenie zákona v praxi podľa Ranušu prináša veľmi individuálny, subjektívny priestor pre posudzovanie, či je niektorá z podmienok splnená.
Nový zákon síce dáva obciam a mestám nové možnosti, ale zároveň zväčšuje priestor pre potenciálne súdne spory, v ktorých držitelia vozidiel budú samosprávy žalovať pre neoprávnené odstránenie vozidiel. „Ako problematická sa v tejto súvislosti javí najmä formulácia „vozidlo narúša estetický vzhľad obce“, nakoľko umožňuje veľmi subjektívny výklad,“ hovorí Ranuša.
Hliadky mestskej polície zisťujú takéto vozidlá pri svojej hliadkovej činnosti, najčastejšie však vraky oznamujú samotní obyvatelia. Najviac hlásení má polícia práve zo sídlisk, kde je nedostatok parkovacích miest.
„Práve v prípade takýchto oznámení sa často stretávame s tým, že občania požadujú odstránenie i takých vozidiel, kde intervencia zo strany mesta nie je možná. Často ide o prípady, že vozidlo „iba“ nemá platnú STK alebo o prípady, keď vozidlo dlhší čas stojí na jednom mieste,“ povedal Ranuša.
Na dlhé lakte
V priebehu minulého roka riešili mestskí policajti spolu 99 vrakov. Väčšinu z nich, teda 83 áut, odstránili po výzve ich majitelia.
„V šestnástich prípadoch sme vec postúpili na mestský úrad, nakoľko držitelia vozidlo z verejného priestranstva neodstránili,“ povedal Ranuša.
Do 24. januára tohto roka už mali policajti nahlásených sedem takýchto vozidiel. Každý podnet podľa Ranušu preveruje hliadka priamo na mieste, kde zisťuje, či je splnená niektorá zo zákonných podmienok.
„V prípade ak áno, našou úlohou je urobiť všetko pre to, aby držiteľ vozidla splnil svoju zákonnú povinnosť a odstránil ho z verejného priestranstva,“ vysvetlil Ranuša s tým, že po zdokumentovaní stavu auta kontaktuje polícia držiteľa osobne, ak to nie je možné, zašlú mu písomnú výzvu doporučene. Ak to nejde ani poštou, zverejnia ju na internetovej stránke mesta. Vozidlo však v každom prípade označia nálepkou s výzvou na jeho odstránenie z verejného priestranstva.
Jeho držiteľ má potom šesťdesiat dní na to, aby si svoju povinnosť splnil. Ak tak neurobí, polícia vec postúpi na odbor dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave, ktorý ju znovu posúdi a vozidlo by mal odstrániť.
Neodtiahli nikoho
Kým v minulosti mohlo mesto v zmysle starého zákona o odpadoch odstrániť iba také vozidlo, ktoré bolo alebo malo byť vyradené z evidencie, nový zákon proces zdanlivo zjednodušuje. Tieto skutočnosti už totiž nie sú rozhodujúce a nie je potrebné čakať, kým okresný úrad o vyradení z evidencie rozhodne. To totiž niekedy trvalo aj roky.
Realita je však taká, že mesto nenechalo zatiaľ z verejného priestranstva odtiahnuť ani jediné auto.
„Mestský úrad v minulom roku neodťahoval žiadne vozidlo. V súčasnosti hľadáme pri riešení komplexného parkovacieho systému spôsob, ako vypísať súťaž a uzavrieť zmluvu s odťahovou službou. Ide totiž nielen o odtiahnutie vozidla, ale aj o jeho umiestnenie na určitý čas,“ povedal hovorca Trnavy Pavol Tomašovič.