JANUÁR
- Medzi činžiakmi na Jiráskovej a Golianovej ulici na sídlisku Linčianska v Trnave prevrátili vandali v polovici januára desiatky lavičiek a odpadkových košov. Incident sa odohral v nočných hodinách v časti, ktorú mesto iba pár mesiacov predtým obnovilo za desaťtisíce eur.
- V polovici januára sa vyostrila situácia v zdravotníctve a množstvo zdravotných sestier pohrozilo podaním výpovedí. Dôvodom boli nízke platy a viaznuce rokovania medzi Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek a ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom. Na obnovenie rokovaní apelovali aj trnavskí lekári, ktorí sa obávali kolapsu po odchode sestier.
Z trnavskej nemocnice odišlo koncom januára 56 sestier, na uvoľnené miesta nastúpilo 16 nových. Po návrhu premiéra Roberta Fica, aby sa všetky sestry vo výpovediach vrátili naspäť na svoje pôvodné pracovné miesta, ich Fakultná nemocnica v Trnave odmietla všetky prijať s odôvodneným, že by museli prepustiť nových zamestnancov.

- Posledný januárový týždeň poznačili v Piešťanoch tri explózie, ktoré sa stali v priebehu niekoľkých hodín. Najprv neznámy páchateľ vhodil výbušninu do reštaurácie, ktorá je súčasťou rodinného domu, následne neznáma látka vybuchla na chodbe na najvyššom poschodí činžiaku na Ulici E. F. Scherera na Sídlisku Adama Trajana a posledný prípad zaevidovali policajti na vozidle, na ktorom páchateľ rozbil okno a dnu vhodil neznámy predmet, ktorý explodoval.
Koncom februára sa polícii podarilo objasniť dva posledné menované prípady, za ktoré bol zodpovedný len 21-ročný Adam z Veselého. Výbuchy mal spôsobiť pomocou ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky.
- Od pondelka 25. januára vstúpili učitelia mnohých škôl na Slovensku do ostrého a časovo neobmedzeného štrajku. Priamo v Trnave zostali zatvorené dve materské školy, v Piešťanoch jedna základná škola a v Hlohovci tri základné školy a centrum voľného času. Učitelia štrajkovali za zlepšenie platových podmienok.
- Po ôsmich mesiacoch rekonštrukčných prác otvorili vo štvrtok 28. januára pre verejnosť priestory Synagógy – Centra súčasného umenia na Halenárskej ulici v Trnave. Trnavský samosprávny kraj do rekonštrukcie investoval asi milión eur, najviac škody v interiéri napáchala voda, časť mali na svedomí aj neodborné zásahy z minulosti.
Rozporuplné reakcie verejnosti vyvolal nový výťah, ktorý stojí hneď v strede za vstupnou predsieňou. Masívna kovová konštrukcia totiž nenechá nikoho na pochybách, že ide o moderný zásah do priestoru.
FEBRUÁR
- Protest proti finančnému podhodnoteniu učiteľov a zdravotných sestier sa 1. februára konal vo všetkých krajských mestách. Na trnavskej pešej zóne sa za podporu ich požiadaviek spojilo takmer tristo ľudí.
- Druhý februárový deň poznačila v Trnave tragická nehoda. Prechádzanie cez cestu bez reflexných prvkov a mimo priechodu pre chodcov saskončilo smrťou 58-ročného chodca, ktorého pri odbočovaní z Trstínskej cesty smerom na Zelený kríčok zrazil šofér taxislužby. Príčinou tragickej dopravnej nehody bolo podľa polície pravdepodobne porušenie dopravných predpisov zo strany chodca.
- Policajnú naháňačku v priamom prenose videli začiatkom februára obyvatelia trnavského sídliska Prednádražie. Policajti tu tesne po čine zadržali Alžírčana, ktorý ušiel v novembri z justičného zariadenia v Rakúsku. Keď sa totiž 28-ročnému Mohamedovi minuli peniaze, začal vykrádať autá. Dve si vyhliadol na Družbe a na Hodžovej ulici, tretie práve na Prednádraží.
To sa mu však stalo osudným, pretože na neho privolala políciu žena, ktorá si ho pri krádeži všimla. Na základe výsluchov ho vyšetrovateľ obvinil v troch prípadoch z prečinov krádeže vlámaním. Majiteľom spôsobil škodu za viac ako 1600 eur. Ukradnuté veci polícia zaistila a vráti ich pôvodným vlastníkom.
- Na hlavnom piešťanskom korze, ktoré spája centrum s Kúpeľným ostrovom, pribudol začiatkom februára drevený plot. Tým ohradil nájomca jedného z pohostinských zariadení terasu pri podniku, ktorý sa nachádza v pamiatkovej zóne. O zmenách majiteľ objektu nevedel, nájomca neupovedomil ani stavebný úrad, ani pamiatkarov. Za plot, ktorý sa stal predmetom diskusií aj na sociálnych sieťach, mu tak hrozila pokuta až do výšky 66-tisíc eur.
- Reťaz dlhú niekoľko stoviek metrov na trnavskej Hlavnej ulici vytvorili 16. februára prevažne študenti Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. Tí prišli prevziať štrajkovú štafetu od učiteľov materských, základných a stredných škôl, ktorí vstúpili do ostrého štrajku presne 25. januára. Na pešej zóne sa zišlo odhadom 350 ľudí, ktorí si nad hlavami rozprestreli tmavé dáždniky. Tie symbolizovali jednak to, že si už nechcú nechať kydať nad hlavu, a jednak ich vzájomnú súdržnosť.
MAREC
- Hneď v prvý marcový deň zahynuli na ceste medzi Trnavou a Bielym Kostolom dvaja mladíci. Tí neprežili zrážku s protiidúcim vozidlom potom, ako auto, ktoré šoféroval jeden z nich, vo vysokej rýchlosti prešlo do protismeru. V aute, do ktorého mladíci narazili, sa viezla štvorčlenná rodina, rodičov a ich dve maloleté deti vo veku 4 a 6 rokov okamžite previezli do nemocnice.
- V sobotu 5. marca sa na Slovensku konali parlamentné voľby. V Trnave bol o ne mimoriadny záujem, v niektorých miestnostiach museli dokonca pridávať zásteny. V Trnavskom okrese vyhral voľby Smer, najviac hlasov po ňom získalo OĽANO – NOVA a SaS. Podobne to bolo aj v okresoch Piešťany a Hlohovec.
Pozrite si volebnú sobotu na fotkách TU.
- Trnavské mestské zastupiteľstvo sa v marci zaoberalo prostitútkami, ktoré svoje služby poskytujú na uliciach v okrajových častiach mesta. S požiadavkou vytlačiť ich mimo intravilánu sa na poslaneckých kolegov obrátil Jozef Klokner. Odvolal sa pritom na podnety občanov zo svojho volebného obvodu, ktorých sa táto skutočnosť týka najviac a znepokojuje ich.
- K smrteľnému pracovnému úrazu došlo 9. marca popoludní na Ulici 6. apríla vo Vrbovom. Zatiaľ z nezistených príčin tu pri obnove bytového domu spadol robotník z lešenia. Muž z Poľska asi štvormetrový pád neprežil.
- Polícia využila v polovici marca moment prekvapenia a pri predaji drog pred hotelom na Zelenečskej ulici zadržala sedem osôb. Na parkovisku pred hotelom Trnavan zasahovalo hneď niekoľko policajných hliadok, muži zákona ho zabezpečili a urobili prehliadku podozrivých osôb a troch osobných áut.
Pri osobných prehliadkach policajti našli a zaistili v plastových striekačkách a vrecúšku pervitín a heroín. Drogy predávala 24-ročná Lucia z okresu Trnava pred hotelom pravidelne, a to priamo z vozidla cez zadné okno. Pri distribúcii jej pomáhal za odplatu ako vodič 18-ročný Michal z Trnavy.

- Koncom marca navštívil Trnavu prezident Andrej Kiska. Po stretnutí s vedením mesta sa presunul do charity, v programe mal aj návštevu Obchodnej akadémie či závodu PSA. V meste a okolí strávil celý deň, na radnici prezidenta vítali deti z folklórneho súboru a štvrtáci z miestnej základnej školy, okrem nich na pešej zóne asi tri desiatky zvedavcov a traja aktivisti s transparentom proti NATO.
APRÍL
- V apríli začala po rokoch v Trnave opäť fungovať zubná pohotovosť. K dispozícii je verejnosti počas víkendov a sviatkov, tiež v pondelok, stredu a piatok. Prioritnou činnosťou ambulancie je akútne ošetrenie bolesti zubov a iných ochorení ústnej dutiny, okrem toho však poskytuje aj stomatochirurgické zákroky, konzultácie a ďalšie výkony.
- Mestské zastupiteľstvo sa na aprílovom rokovaní zaoberalo povolením spracovania zmeny územného plánu v Kamennom mlyne. Investori tu mali záujem o výstavbu kaviarne s polyfunkciou a detským ihriskom na pozemkoch v novovznikajúcej obytnej štvrti. Hoci poslanci s povolením spracovania tejto zmeny súhlasili, primátor Peter Bročka sa rozhodol uznesenie nepodpísať s odôvodnením, že je pre obec nevýhodné. Proti výstavbe sa postavila aj časť verejnosti, ktorá nesúhlas so zmenami v Kamenáči vyjadrila podpisom internetovej petície. Tá však mala podľa investorov ľudí zavádzať a voči jej autorovi zvažovali právne kroky.
- Finále futbalového Slovnaft Cupu medzi ŠK Slovan Bratislava a AS Trenčín, ktoré sa hralo na konci apríla v Trnave, bolo dramatické nielen na trávniku. Polícia predviedla na oddelenie 22 osôb, najčastejším dôvodom bolo zahaľovanie tváre, hádzanie pyrotechniky, neuposlúchnutie výzvy policajta a v jednom prípade rozkopávanie konských výkalov.
S futbalovým zápasom polícia spájala aj hromadnú bitku v kaviarni v centre mesta. Zranený v tomto prípade nebol nikto, poškodené bolo zariadenie terasy a kaviarne, ktorá patrí rodine poslanca Národnej rady Jozefa Viskupiča. Aktéri bitky stihli ešte pred príchodom policajných hliadok utiecť.
Ďalší incident sa odohral v inom zariadení na Halenárskej ulici, v tomto prípade však zranený policajtov presviedčal, že si zranenie spôsobil sám.
MÁJ
- Začiatkom mesiaca začala obnova populárneho kúpaliska v Kamennom mlyne v Trnave. To je v prevádzke už štyri desaťročia a išlo o prvú rozsiahlejšiu obnovu v jeho histórii. Dno bazéna dostalo nový náter, pribudlo ihrisko pre deti aj na plážový volejbal, tiež vymenené sprchy alebo pitná fontánka. Správa kultúrnych a športových zariadení mesta do rekonštrukcie investovala asi 161-tisíc eur.
- Nádvorie bývalého Gymnázia Jána Hollého v Trnave skúmali od konca marca archeológovia. Začiatkom mája tu našli barokovú studňu postavenú z kamenných blokov, zatiaľ jedinú svojho druhu v Trnave. Stavali ju asi talianski majstri, ktorí boli výborní v práci s kameňom.

- Trnavčania zažili hlasovanie, aké ešte nikdy nebolo. Vo svojich schránkach si našli dotazníky k participatívnemu rozpočtu, pomocou ktorých spolurozhodli o občianskych projektoch, na ktoré dalo mesto peniaze zo svojho rozpočtu. Kým pôvodne malo ísť na projekty participatívneho rozpočtu 20-tisíc eur, ktoré by sa rozdelili medzi deväť z nich, nakoniec radnica sumu zvýšila na 39500 eur a ušlo sa tak všetkým pätnástim projektom.
JÚN
- Pohotovosť pre deti a dorast prestala od júna poskytovať pacientom svoje služby v areáli Fakultnej nemocnice Trnava. S nemocnicou sa jej prevádzkovateľ nedohodol na prenájme priestorov, detskú pohotovosť preto presťahoval na sídlisko Družba do objektu bývalej pošty v susedstve mestskej polikliniky.
- Druhý júnový deň spôsobil obrovský rozruch útek väzňa Ľubomíra Behana, ktorý si svoj trest odpykával vo väznici v Leopoldove. Ten sa vzdialil z areálu strelnice, kde skupina väzňov pomáhala pri jeho rekonštrukcii.
Polícii sa ho podarilo zadržať až v októbri, ukrýval sa v obci Ostrov pri Piešťanoch v dome svojho otca, kde mal urobený úkryt v podlahe. Traja dozorcovia, ktorí ho neustrážili, prišli o prácu.

- Verejnou mienkou hýbal začiatkom júna prípad chlapčeka, ktorého mala v trnavských súkromných jasliach udrieť vychovávateľka. Polícia prijala oznámenie od matky, ktorá si prevzala 9-mesačné dieťa z jaslí v Trnave s podliatinou na tvári. Incident polícia preverovala ako podozrenie z prečinu ublíženia na zdraví. Jasle sa od prípadu dištancovali a pre médiá sa odmietli akokoľvek vyjadriť, následne zrušili svoju facebookovú stránku aj webové stránky.