„V Trnave, Malženiciach, Bielom Kostole a Bučanoch sme našli podnikateľov, ktorí nerešpektujú zákon,“ povedala k výsledkom vedúca oddelenia kontroly Karin Florišová. Šesťkrát inšpektori objavili v prevádzke pracovníkov, ktorých zamestnávateľ nenahlásil do registra poistencov sociálnej poisťovne, ďalšie tri osoby nedostali po nástupe do práce pracovnú zmluvu. Vo všetkých prípadoch to boli predajne textilu, predovšetkým stánkový predaj.
Inšpektori počas trvania preventívnej akcie Vietor skontrolovali spolu šesťdesiat zariadení, problémy sa vyskytli v ôsmich. V ostatných bolo všetko v poriadku. K. Florišová v rozhovore pre Trnavské noviny konštatovala, že v počte zistených závad sa región nevymyká z priemeru západného Slovenska. „Horšie štatistiky budú mať pravdepodobne na východe, kde je pracovných príležitostí menej a ľudia často nemajú na výber, než zobrať ponuku pracovať na čierno,“ uviedla. Málokto z nich si však uvedomuje, aké problémy mu to môže spôsobiť napríklad pri žiadosti o dôchodok. Rovnaké je riziko nepoistiť sa v zdravotnej poisťovni v prípade pracovného úrazu.
Voči subjektom, ktoré sa snažili obísť zákon o nelegálnom zamestnávaní a nelegálnej práci, môže úrad práce vyvodiť dôsledky v podobe sankcií – výšku stanovil až do jedného milióna. Nová legislatívna úprava však umožňuje pokutovať aj samotného zamestnanca, ktorý vedome súhlasí s nelegálnou prácou. Kontroly bude robiť úrad práce i naďalej po skončení Vetra. „Najmenej štyridsať návštev za mesiac,“ upresnila K. Florišová. Nový zákon ukladá zamestnávateľovi nahlásiť do poisťovne nového zamestnanca ešte pred nástupom do práce, urobiť to môže aj esemeskou, mailom alebo faxom.
Dáša Ondrušková