v jednom volebnom období dobrá, dokonca sa zhoršuje. A to aj napriek tomu, že rokovania je možné sledovať v televízii a poslanci sú voličom doslova na očiach.
Inak je to v poslaneckých zboroch miest a obcí. Zasadnutia obecných parlamentov zaujímajú iba mizivú časť obyvateľov, hoci majú možnosť zúčastniť sa rokovaní osobne. Počet poslancov mestských zastupiteľstiev je odvodený od počtu obyvateľov, v Trnave ich je v tomto období 31. A keďže Trnavčania zasadnutia pléna väčšinou ignorujú, nemajú ani vedomosť o tom, či poslanci za ich volebný obvod nerobia to isté. Preto Trnavské noviny zisťovali, ako to je s dochádzkou vo volebnom období rokov 2003 až 2006.
Výsledok? Prekvapujúco dobrý. Miestni poslanci si vzor od parlamentu rozhodne neberú a aspoň podľa účasti sa dá domnievať, že im na poslaneckej práci, ktorú honoruje mesto z rozpočtu a teda z daní poplatníkov, záleží.
TABUĽKA
Rok počet zasadnutí počet neúčastí osprav/neosprav
2003 10 13/8
2004 6 7/0
2005 2 5/1
V roku 2003 mali dve neospravedlnené absencie poslanci Janka Drábiková, Tomáš Báňas a Michal Okruhlica, jednu Bohumil Chmelík.a Štefan Zachar ( všetci koalícia KDH-ANO-SDKÚ-DS).
V roku 2004 nebola žiadna neospravedlnená absencia, v tomto roku má zatiaľ jednu poslankyňa J. Drábiková. Na otázku Trnavských novín uviedla, že na začiatku volebného obdobia ju mýlila zmena pravidiel v nahlasovaní neprítomnosti, pretože vo volebnom období predtým, kedy bola rovnako poslankyňou stačilo telefonické. „V tomto roku som to písomne nestihla kvôli pracovnej porade mimo Trnavu,“ povedala.
Poslanec mestského zastupiteľstva v Trnave dostáva za svoju prácu mesačný paušál 1590 korún. Za každé zasadnutie zastupiteľstva má nárok na ďalších 4790 korún. Ak sa ospravedlní, túto sumu mu krátia o jednu tretinu, teda mu vyplatia 3170 korún. Ak sa neospravedlní, nedostane nič.
Dáša Ondrušková