Anjelské vlasy a látka na šaty. Aké boli Vianoce pred polstoročím?

Fúkané, ručne maľované sklené gule, strieborné lamely, horiace sviečky a anjelské vlasy zdobili za socializmu vianočné smreky. Zohnať borovicu alebo dokonca jedličku bolo v mestách takmer nemožné.

Štylizovaný dobový interiér môžu vidieť návštevníci v Západoslovenskom múzeu v Trnave.Štylizovaný dobový interiér môžu vidieť návštevníci v Západoslovenskom múzeu v Trnave. (Zdroj: Lenka Štepáneková)

TRNAVA. Kovová stavebnica Merkúr, knihy z SPKK – Spolku priateľov krásnych kníh a neskôr z edície STOPY, kaučukové bábiky, mydlo s vôňou orgovánu, šatová zástera pre babku alebo látka na vysnívané šaty. Vianoce v šesťdesiatych – sedemdesiatych rokoch boli skromnejšie ako tie súčasné a vtedajšie deti dnes už prekročili päťdesiatku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaspomínať si na najkrajšie sviatky roka však môžu v Západoslovenskom múzeu v Trnave, kde je až do 8. januára sprístupnená výstava s názvom Vianoce v šesťdesiatych rokoch. Štylizovaný dobový interiér vráti do detstva všetkých, ktorí si ešte spomínajú na prútené kočíky, plyšových medvedíkov so smutnými očami či vianočné a novoročné pohľadnice pozastrkávané za sklom typizovaného sekretára.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, ako prežívala Vianoce v Trnave ako dieťa, si zaspomínala kurátorka výstavy Simona Jurčová (53).

Biela a strieborná

Jeden zo symbolov Vianoc, vianočný stromček, bol takmer vo všetkých domácnostiach rovnaký. Dokonale zapadal do skoro identických interiérov, pretože nábytkové zostavy boli dostupné len v niekoľkých modeloch. Bezmála všetci mali v obývačke svetlý, dubový sektorový nábytok, ktorý neskôr striedali kúsky z lešteného tmavého mahagónu.

„Vianočný stromček, to bol u nás v tom čase vždy smrek, pretože iné nebolo. Ak sa podarilo zohnať borovicu, tak to bol luxus, o jedličke mohol snívať naozaj len niekto z horárskej rodiny. Všetci sme teda mali v obývačke len také metličky, ktoré mama otáčala tou najkrajšou časťou smerom do izby a zvyškom do rohu,“ spomína na Vianoce Jurčová.

SkryťVypnúť reklamu

Typickou ozdobou boli fúkané gule a rozličné figúrky, prípadne navliekané ozdôbky, napríklad srdiečka, zložené z viacerých častí. Sklené ozdoby v tom čase vyrábali Závody technického skla v Bratislave, najväčším producentom však bola Okrasa Čadca. Závod, ktorý vznikol v roku 1954, vyrábal vianočné ozdoby nielen pre domáci trh, ale aj na vývoz do krajín západnej Európy, do USA, Maďarska či Juhoslávie. V polovici 70. rokov vyrábali v Okrase takmer 250 druhov ozdôb, medzi najkrajšie patrili fúkané, s ručne maľovaným ľudovým motívom.

„Farebnosť na stromčekoch robili len tieto ručne maľované ozdôbky, väčšinou bol celý ladený do bielo-strieborna. Aj girlandy, ktoré išli okolo, boli biele. Samozrejme, každý stromček musel byť posypaný lamelami, ktoré z neho opadávali a takmer nič nebolo cez ne vidieť,“ spomína Jurčová.

SkryťVypnúť reklamu

Tá si pamätá aj na anjelské vlasy – akúsi sieťku, ktorá sa ťahala od vrchu stromčeka až po spodok. „Neviem už, z akého boli materiálu, ale vyzeralo to, akoby po stromčeku prešiel slimák,“ zasmiala sa.

Horeli ste?

Jediným výrobcom ozdobných vianočných súprav elektrických sviečok v republike bol v šesťdesiatych rokoch piešťanský Zlatokov. Tým šťastnejším tak na stromčekoch žiarili vianočné žiarovky Jela alebo Prela, ktorých v roku 1964 vyrobili v Zlatokove 50-tisíc kusov. Pozor, určené neboli len pre domáci, ale aj pre zahraničný trh, a tak bolo oveľa pravdepodobnejšie, že stromček v domácnosti osvetľovali drobné sviečky v kalíšku so štipcom.

„Stará mama ich na stromček umiestňovala veľmi opatrne, ďalej od lamiel a girlánd, ale aj tak bolo v januári v škole veľkou témou, komu horel stromček alebo záclona,“ smeje sa Jurčová.

Hoci už v tom čase boli v obchodoch dostupné fondánové salónky, čokoládové figúrky či želé v čokoláde s názvom Arabesky, na stromčeku sa objavovali aj domáce výtvory. Kým v chudobnejších rodinách balili do staniolu kocky cukru alebo orechy, Simona Jurčová si dodnes pamätá na lahodnú chuť váženého nugátu.

„Stará mama vždy kúpila veľký kus nugátu, ktorý rozsekala na štvorčeky. Tie sme potom balili do hodvábneho papiera, ktorý bol na koncoch rozstrihaný, a následne do strieborného staniolu. Takto vyrobené salónky sme ešte pred Vianocami viazali na nitky a vešali na stromček,“ hovorí.

Hľadanie darčekov

Na rozdiel od nákupov na poslednú chvíľu, na aké sme dnes často zvyknutí, nedostatok tovaru v časoch socializmu prinútil ľudí myslieť na Vianoce s veľkým predstihom. Darčeky sa zvykli kupovať priebežne počas celého roka, ľudia boli väčšinou radi, ak sa im z tovaru ušlo.

„Preto deti chodili po dome a zhľadúvali po skriniach darčeky. Vedeli, že rodičia už pre ne určite majú niečo pripravené,“ hovorí Jurčová, ktorá si dodnes pamätá na svoj naj-krajší vianočný darček.

„Mala som asi šesť alebo sedem rokov a dostala som ručne šité princeznovské šaty aj s korunkou a so závojom. Boli bielo-strieborné a dokonale som ich využila na karnevaloch,“ usmieva sa.

Spomína si aj na typizované bábkové divadielko s vymeniteľnými kulisami a postavičkami Janka a Marienky, Ježibaby, princa, princeznej, kráľa či gašparka. „Tí, ktorí mali rodinu v zahraničí, dostali už v šesťdesiatych rokoch prvú bábiku Barbie. To bola vtedy veľká vec!“ hovorí Jurčová, ktorá si pamätá tiež na postieľku, kolísku či izbičku pre bábiky, chlapci sa podľa nej vždy tešili z kovovej stavebnice Merkur, menšie deti z dreveného káčatka na paličke alebo plyšových medvedíkov.

Všetci spolu

Predsviatočné obdobie si ľudia v mestách dnes už ani nevedia predstaviť bez vianočných trhov, večierkov alebo školských besiedok. Ozdobený stromček či iná vianočná výzdoba na uliciach alebo dokonca v škole však v šesťdesiatych rokoch nebola.

„Sú to kresťanské sviatky, ktoré komunisti síce trpeli, ale nijako nepodporovali,“ spomína Jurčová, ktorá má na Vianociach najradšej rodinnú pohodu.

„Najlepšie bolo, že sme sa všetci stretli a boli spolu. Robievali sme vaječný koňak, dospelí pili varené víno a v televízii sme sledovali koncerty vážnej hudby. Spomínam si aj na rozprávky ako Bol raz jeden kráľ, Pyšná princezná alebo Princezná so zlatou hviezdou,“ hovorí.

Príbuzným v iných mestách i v zahraničí sa posielali pohľadnice a tie, ktoré prišli, vystavila stará mama za sklo sekretára. „Na pohľadniciach dominovali motívy zasnežených krajiniek, náboženské pohľadnice sa predávali v Spolku sv. Vojtecha a boli v podstate samizdatové. Populárne boli tiež maličké pohľadnice, veľké asi ako vizitka, ku ktorým boli aj rovnaké malé obálky,“ hovorí Jurčová.

Novoročnou tradíciou podľa nej bolo, že po domoch chodili kominári a rozdávali kominárske kalendáre.

Výstavy

Ak milujete historické vozidlá, tento týždeň si prídete na svoje na 10. podujatí Oravský veterán.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Oravskí turisti na túre na Sokolie v Malej Fatre.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Malý festival pre všetkých, ktorí majú radi outdoorové aktivity, prírodu a šport, organizujú v Zázrivej v dňoch 7. až 8. mája.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Súvisiace témy: Výstavy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové Planeo v Košiciach
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 847
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 480
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 562
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 284
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 056
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 986
  7. Čo bude toto leto in? 2 892
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 828
  1. Štefan Šturdzík: PPA a milióny eur , kto ako a kedy ?
  2. Rastislav Puchala: Takmer polovica cieľov zahraničnej politiky splnená
  3. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  4. Filip Tikl: Drogy a prostitúcia: Temná dvojica, o ktorej sa (ne)hovorí nahlas
  5. Soňa Kallová: Legendárny námorník a Macháček
  6. Kristína Behúňová: Bikepacking s deťmi po Slovensku: Z Nízkych Tatier cez Muránsku planinu až do Stratenej
  7. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Pláže Lamanšskeho prielivu
  8. Tomáš Csicsó: Pellegriniho prejav pomôže len jednej osobe
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 11 679
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 206
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 179
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 426
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 166
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 102
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 797
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 497
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: PPA a milióny eur , kto ako a kedy ?
  2. Rastislav Puchala: Takmer polovica cieľov zahraničnej politiky splnená
  3. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  4. Filip Tikl: Drogy a prostitúcia: Temná dvojica, o ktorej sa (ne)hovorí nahlas
  5. Soňa Kallová: Legendárny námorník a Macháček
  6. Kristína Behúňová: Bikepacking s deťmi po Slovensku: Z Nízkych Tatier cez Muránsku planinu až do Stratenej
  7. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Pláže Lamanšskeho prielivu
  8. Tomáš Csicsó: Pellegriniho prejav pomôže len jednej osobe
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 11 679
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 206
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 179
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 426
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 166
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 102
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 797
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 497
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu