TRNAVA. Iba prednedávnom sme sa dozvedeli, že v Hrnčiarovciach nad Parnou niekto prevŕtal palivové nádrže minimálne na dvoch motorových vozidlách. Zaznelo to aj v tamojšom obecnom rozhlase.
Minimálne dva prípady v poslednom období nám potvrdil v telefóne aj starosta obce Jaroslav Kráľovič. Podľa našich informácií podobné situácie už zaevidovali aj v ďalších obciach v okolí Trnavy.
Nepríjemné starosti
Majiteľov áut, väčšinou ráno, čaká nemilé prekvapenie. Prázdna nádrž a dve diery v nej. Pri poškodených vozidlách sa vždy našla zberná nádobu z plastu, kam vytekajúcu naftu zachytávali.
Väčšinou aj veľká škvrna, pretože páchateľovi, respektíve páchateľom sa vždy nepodarilo zachytiť všetku. Pre niekoľko litrov pohonných hmôt tak musia majitelia áut zaplatiť niekoľkonásobne viac za odtiahnutie, opravu či výmenu. Nikto z Hrnčiaroviec to však na políciu nenahlásil, potvrdila nám to krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Podobné prípady riešili minulý rok aj v Piešťanoch, približne pred tromi rokmi aj v Trnave na sídlisku Linčianska. Vtedy tam zatiaľ neznámi páchatelia takto poškodili minimálne tri autá v priebehu dvoch týždňov.
Ďalší prípad riešili policajti na Priemyselnej ulici. Vtedy zmizli pohonné hmoty z áut, ktoré dlhodobo parkovali v areáli nemenovanej firmy. Podľa policajtov sa podobné situácie riešia ako priestupok. Ak by však vzniknutá škoda presiahla sumu 266 eur, treba to ohlásiť, ide už o trestný čin.
Potenciálny priebeh akcie
A ako to celé asi prebieha? Páchatelia si vyhliadnu auto, najčastejšie nákladné či dodávku, pretože k nádrži sa dá jednoduchšie dostať.
V nočných hodinách prevŕtajú do palivovej nádrže diery (všetky doposiaľ zaevidované prípady sa stali v noci), jednu v spodnej časti na vypustenie, druhú vyššie pre vzduch, aby nafta rýchlejšie tiekla (na poškodených autách sa našli vždy minimálne dve diery).
Pod nádrž podložia pripravenú nádobu a čakajú, kým všetko z nej vytečie. Ráno čaká na majiteľa nepojazdné auto. Musí poň prísť odťahovka, za výmenu palivovej nádrže za novú si v autoservisoch účtujú od 500 do 800 eur, v závislosti od značky a roku výroby vozidla.
Tých, čo si dajú poškodenú nádrž opraviť, vyjde výmena oveľa menej. Menej zaplatia aj tí, ktorí majú staršie autá. Podobnú nádrž môžu nájsť na vrakovisku, kde sa jej cena pohybuje v desiatkach eur. Každopádne sú s tým iba starosti.
„Polícia pravidelne vykonáva hliadkovú a obchôdzkovú činnosť v jednotlivých obciach. Polícii by pomohlo, keby občania tieto skutky ihneď nahlásili,“ spresnila Kredatusová.
Podľa jej slov polícia odporúča občanom, aby autá zaparkovali na osvetlených a dostatočne viditeľných miestach, prípadne, ak to situácia dovoľuje, v uzatvorených priestoroch či v blízkosti kamier.
„Ak si občania všimnú pohyb podozrivých alebo cudzích osôb, mali by zatelefonovať na linku 158 a toto nahlásiť. Ak aj nie sú si istí, či sa niečoho dopúšťajú, polícia môže na miesto vyslať hliadku a osoby skontrolovať a mať ich tak podchytené,“ doplnila hovorkyňa.