TRNAVA. Má názov S láskou za pravdu a je venovaná prvému administrátorovi Apoštolskej administratúry v Trnave Pavlovi Jantauschovi.
"V roku 2015 rozšírilo naše múzeum svoje zbierky o unikátnu nábytkovú zostavu z pozostalosti biskupa Pavla Jantauscha. Bola vyrobená priamo pre tohto národného dejateľa, slovenského náboženského spisovateľa, teológa a pedagóga prvej polovice 20. storočia piešťanským stolárom Vojtechom Novotným v čase, keď zastával v Trnave vysoký cirkevný post," informovala Lucia Duchoňová zo Západoslovenského múzea. Múzeu nábytok daroval príbuzný František Gregor z Košíc. Vystavená je skriňa, posteľ s nočným stolíkom, pracovný stôl, kľakadlo a kreslá. Interiér izby Pavla Jantauscha je doplnený devocionáliami, obrazmi Trnavskej Panny Márie a predmetmi z historického knižného fondu.
"Do 23. decembra môžu návštevníci expozíciu navštíviť v pracovných dňoch od 13. do 14.30 h. Inak treba návštevy a víkendovú skupinovú prehliadku aj počas zimnej sezóny objednať vopred telefonicky," dodala Duchoňová.
Pavol Jantausch na narodil v roku 1870 vo Vrbovom, na gymnáziu študoval v Trnave, Bratislave a Ostrihome. Teológiu študoval na Pázmaneu vo Viedni. V roku 1922 ho pápež Pius XI. poveril správou slovenskej časti Ostrihomského arcibiskupstva v úrade apoštolského administrátora. Za biskupa bol konsekrovaný 14. júna 1925 v Trnave, v školskom roku 1936/37 sa pričinil o otvorenie Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulty v Bratislave, v školskom roku 1938/39 zriadil Rímskokatolícke biskupské gymnázium v Trnave. Vo svojom rodisku dal vybudovať v roku 1930 kláštor premonštrátok a ďalší z jeho iniciatívy vznikol v Dvorníkoch pri Hlohovci. Stal sa zakladajúcim členom Spolku svätého Vojtecha a v rokoch 1922-1932 bol predsedom podporného Spolku Kolégia sv. Svorada. Veľké finančné čiastky venoval na stavbu cirkevných škôl a na misie.
Zomrel 29. júna 1947 v Trnave, kde ho aj pochovali. O rok neskôr, ako uvádza web Trnavskej arcidiecézy, boli jeho telesné pozostatky prevezené do Vrbového. Uložené sú v kaplnke kláštora sestier premonštrátok.