TRNAVA. Čo sa týka verejnej kanalizácie, Trnava má jeden hlavný problém. Leží na rovine. Zápach z kanálových poklopov ju trápi už roky, najčastejšie sa objavuje na sídlisku Družba. Už dávnejšie sme informovali o tom, že na niektorých chodbách polikliniky to páchlo horšie ako žumpa. Dnes je už všeobecne známe, že ak smrdí pri mestskej poliklinike, smrdí aj na Špačinskej či na Spartakovskej.
Pre nedostatočný sklon na niektorých miestach splašky pomaly zanášajú potrubie. Bez prístupu vzduchu začnú zahnívať a vzniká silne zapáchajúci sírovodík. „Problematické sú úseky kanalizácie, kde sú spádové pomery na hranici minimálneho sklonu kanalizačného potrubia, čo je vzhľadom na konfiguráciu terénu v meste Trnava a okolí, väčšia časť úsekov gravitačnej kanalizácie,“ uviedla Barbora Blahová z Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS). Nízky sklon a pomalá rýchlosť odpadových vôd spôsobuje usadzovanie tuhých nečistôt.
Viacero príčin
Na otázku, koho, respektíve čo by zaradila medzi najväčších znečisťovateľov potrubia, nevedela jednoznačne odpovedať. „Zanášanie jednotnej verejnej kanalizácie spôsobujú splachy z komunikácii počas zrážok, pri splaškovej kanalizácii a rovnako pri jednotnej kanalizácii je to nedisciplinovanosť producentov, ktorí s vodou vypúšťanou do verejnej kanalizácie likvidujú aj odpady,“ doplnila Blahová. Ľudia z rodinných domov sa zasa často zbavujú bioodpadu, hodia ho do kanálu a „vybavené“. Taktiež vlhčené obrúsky sú problémom, upchávajú vraj čerpadlá.
Podľa nemenovaného zdroja z Trnavskej vodárenskej spoločnosti, jedným z najväčších znečisťovateľov trnavskej kanalizácie sú bývalé škrobárne v neďalekom Bolerázi. Už ich vraj Tavos oslovil, aby vypúšťali „nižšie koncentrácie“. Najväčší zápach preto býva na Saleziánskej a Veternej, kadiaľ vedie kanalizácia z okolitých obcí. Pretečú cez celú Trnavu smerom k nemocnici a odtiaľ smerujú cez Modranku do čističky odpadových vôd v Zelenči, vedľa diaľnice D1. Charakteristický zápach zacíti väčšina prechádzajúcich šoférov.
Testujú ich
Zápach na sídlisku Družba teda spôsobuje nedostatočný sklon časti kanalizácie. Na viacerých uliciach prišli s novinkou, ktorá sa v Trnave testuje po prvýkrát. Ide o gélové vankúšiky. Okrem arómy levandule, ktorá je až druhotná, obsahuje látky, ktoré sa vyparujú a reagujú so sirovodíkom, čím eliminujú jeho charakteristický zápach. Gélové náplne dali do desiatok kanálov od kruhového objazdu na Veternej až po City Arénu.
„Náplň obsahuje, okrem vonnej zložky, aj chemické látky, ktoré sa v priestore revíznej šachty pod kanalizačným poklopom odparujú a neutralizujú plyny vznikajúce prirodzeným rozkladom odpadových vôd, ktoré spôsobujú zápach,“ popísala Blahová. Jedna náplň vyjde na 75 eur, podľa našich informácií z neoficiálneho zdroja ich nakúpili asi za 5 tisíc eur.
V pravidelných intervaloch dopĺňajú ďalšie. Aký je reálny efekt, respektíve či to pomáha, ešte nevedia presne vyhodnotiť. „Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že sa jedná o účinný spôsob eliminácie zápachu,“ povedala Blahová s tým, že ide o dočasné riešenie, ktoré zatiaľ iba testujú.
Primátor Trnavy Peter Bročka sa už dávnejšie usiluje o to, aby zápach kanálov „najväčšieho akcionára“ nejakým spôsobom Tavos riešil. Novinkou bude aj úplne nový sací bager, ktorý nasadia iba v Trnave.
„Vozidlo sa odlišuje recyklom použitej vodnej fázy, pri čistení kanalizácie vysaje zmes tuhých nečistôt a vody, tuhú zložku odseparuje a vodu je možné opakovane použiť. Doteraz používané vozidlo vysalo vodu s nečistotami a obsah nádrže bolo potrebné zlikvidovať vyvezením na čističku odpadových vôd. Na čistenie ďalšieho úseku potrubia bolo potrebné opakovane načerpať preplachovú vodu,“ popísala Blahová. Nové vozidlo vraj ušetrí náklady spojené s čistením kanalizácie. Tento rok ho už zrejme v uliciach Trnavy neuvidíme, kanalizáciu môže nové vozidlo čistiť iba do -10 stupňov Celzia. Tavos za vozidlo zaplatí vyše 365 tisíc eur. Záruku má dva roky.
Pomôže až obchvat
Situáciu v Trnave by definitívne vyriešilo vybudovanie novej uzatvorenej prečerpávacej stanice pri vyústení oboch výtlakov obcí Boleráz a Špačince. Tieto by sa prepojili v jednom bode, s napojením do nového výtlaku vedúceho popri severnom obchvate Trnavy. Ústiť by mali mimo zastavaného územia mesta, priamo do hlavného zberača pri čističke odpadových vôd v Zelenči.