TRNAVA. Šesť rokov odňatia slobody vo väznici s najnižším stupňom stráženia a sedemročný zákaz vedenia motorového vozidla vymeral dnes samosudca Okresného súdu v Trnave 59-ročnému Milanovi H. Toho uznal vinného z prečinu všeobecného ohrozenia po tom, ako mal ako vodič autobusu spôsobiť dopravnú nehou, pri ktorej v júni 2014 zahynuli štyri študentky športového Gymnázia Jozefa Herdu v Trnave a ďalší študenti a pedagógovia utrpeli mnohopočetné zranenia.
Proti výške trestu sa priamo v súdnej sieni odvolala prokurátorka, odvolanie voči rozsudku o vine i treste podal aj obhajca obžalovaného. Advokát, ktorý zastupuje rodiny troch zo štyroch zosnulých dievčat si ponechal pätnásťdňovú lehotu na podanie odvolania. Rozsudok tak zatiaľ právoplatný nie je, proces bude pokračovať na Krajskom súde v Trnave.
Neoľutoval
Vo svojom rozsudku sudca dospel k záveru, že jednoznačnou príčinou nehody bolo nedostatočné venovanie pozornosti vedeniu vozidla a situácii v cestnej premávke zo strany obžalovaného vodiča a tiež nesprávna technika jazdy a vedenie vozidla. Sudca sa pri svojom rozhodnutí opieral podľa vlastných slov o viaceré znalecké posudky, ako i o výpovede svedkov aj samotného obžalovaného.
Možnosť mikrospánku, na ktorej bola postavená obhajoba, rázne odmietol, pričom poukázal na výpovede troch svedkýň, ktoré sedeli v autobuse vpredu, hneď za vodičom.
„Dôveru a pohľad súdu na obžalovaného narušili vyjadrenia o obrazovke, veľkej asi ako formát A4, ktorá sa nachádzala na pravej strane pri volante, pevne pripevnená na palubnej doske. Výpovede potvrdili, že v čase nehody na nej išiel rovnaký film, ako na dvoch obrazovkách umiestnených v hornej časti autobusu vpredu a v strede,“ povedal sudca.
Ten podotkol aj to, že nielen vodič, ale aj majiteľ prepravnej spoločnosti tvrdili, že ide o zariadenie, ktoré slúži po vložení CD nosiča s mapami ako navigácia. Znalec však ich tvrdenia vyvrátil a potvrdil, že sa jedná o televízny prijímač.
„Čo takého zariadenie hľadalo pri volante? Podľa môjho názoru tam nemalo čo robiť. Nešlo o mikrospánok, ani o chvíľkové zamyslenie vodiča. Boli to fatálne tri sekundy, počas ktorých sa obžalovaný nevenoval vedeniu vozidla. To je môj záver a za ním si stojím,“ povedal v odôvodnení rozsudku sudca.
Obžalovanému vyčítal aj to, že počas série pojednávaní ani slovom neprejavil ľútosť nad všetkým, čo sa stalo. „Pozorne som vás sledoval, ale nezaznamenal som ani náznak ľútosti. Rozumiem, že po takejto udalosti každý reaguje inak a niekto sa utiahne do seba, rezignuje a nereaguje. Ale nerozumiem, že ste nereagovali na veľmi emotívne výpovede svedkov, na správy z pitvy ani na fotodokumentáciu. Do poslednej chvíle som čakal, že aspoň v záverečnej reči poviete, že hoci sa cítite nevinný, je vám to veľmi ľúto,“ povedal sudca smerom k obžalovanému
Žiadajú ospravedlnenie
Podobne ako na minulých pojednávaniach, ani na tom stredajšom nevyužil Milan H. možnosť vyjadriť sa. Hovoril za neho obhajca, ktorý v záverečnej reči trval na tom, že nebolo jednoznačne preukázané, že by sa jeho klient prečinu všeobecného ohrozenia dopustil. Žiadal obžalovaného spod obžaloby oslobodiť s odôvodnením, že „v čase vybočenia vozidla z pravého jazdného pruhu smerom mimo vozovky bol v mikrospánku“.
„Mikrospánok si vodič nemusel uvedomiť, keď to bola prvá príhoda, ktorá prišla náhle, bez predchádzajúcich varovných signálov,“ povedal obhajca.
Advokát Ivan Javor, ktorý zastupuje tri rodiny zosnulých dievčat, vo svojej záverečnej reči tlmočil postoj svojich klientov. Tí správanie Milana H. považujú za zbabelé.
„Pred súdom sa prezentoval tak, akoby mu rodiny poškodených chceli ublížiť, zbavoval sa zodpovednosti a žiadnym spôsobom sa neospravedlnil ani neprejavil ľútosť. Preto žiadame náhradu morálnej ujmy vo forme ospravedlňujúceho listu, vlastnoručne podpísaného obžalovaným, do pätnástich dní od právoplatnosti rozsudku,“ povedal Javor.
Inú náhradu škody rodiny zosnulých dievčat nežiadali, podobne ako nároky preživších a sociálnej a zdravotných poisťovní, ich však súd odkázal na občianske konanie.