TRNAVA. Uzávierka železničného priecestia na Kamennej ceste skomplikovala na týždeň premávku v tejto časti Trnavy. Ako sme už informovali, najviac starostí s uzávierkou mali ľudia žijúci v časti Za traťou. Autom do Trnavy sa dalo dostať iba cez Biely Kostol. Zápchy na Ružindolskej boli na dennom poriadku. Ráno smerom do Trnavy, popoludní zasa naopak.
Viacerí Trnavčania na sociálnych sieťach spomenuli, že keď už robili priecestie, mohli tam rovno namontovať aj rampy. Prechod cez koľaje na Kamennej je dosť frekventovaný. Denne tadiaľ prejdú stovky áut. Podľa vyjadrení ŽSR, nad osadením závorového systému sa ani neuvažovalo.
„V zmysle technických noriem závory na priecestí sú len doplnkovou výstrahou, čo však nezvyšuje stupeň zabezpečenia priecestia. Bezpečnosť dopravy je spoľahlivo zabezpečená výstražným zariadením a k nehodám na priecestiach dochádza jednoznačne porušením predpisov účastníkmi cestnej dopravy. Vzhľadom na uvedené skutočnosti ŽSR o tom neuvažujú ani v budúcnosti,“ zhrnula hovorkyňa. Podľa posledných štatistík, až 72 percent nehôd sa stalo na zabezpečených priecestiach.
Priecestie zabezpečuje teda signalizačné zariadenie, svetlá semaforu však niekedy nie je vidno. Stáva sa to hlavne v lete, vždy popoludní, keď začne zapadať slnko. „Typy výstražníkov a výstražných svetiel sú u ŽSR zavedené a nie je možné ich meniť,“ odpovedala Pavliková. Treba si dávať pozor a radšej sa presvedčiť dvakrát.
Podľa zákona, o vybudovanie mechanického zabezpečovacieho zariadenia by mohlo požiadať napríklad aj mesto. Muselo by to však aj zaplatiť. Podľa vyjadrení hovorkyne, štyri závorové stojany, vrátane roboty, spravia za 100 tisíc eur.
Obnovené priecestie otvorili minulú stredu (30. november) o štvrtej popoludní. Dôvodom rekonštrukcie bol zlý stav priecestia. V rámci nej vymenili koľajový rošt, konštrukciu komunikácie cez priecestie, zvyšok zaliali asfaltom. Obnova priecestia vyšla na približne 90 tisíc eur.