TRNAVA. Spolu asi 78-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty investuje spoločnosť FCC, ktorá sa v Trnave stará o odpad, do vybudovania piatich stojísk s polopodzemnými kontajnermi.
Výpožičku pozemkov pod ne schválili trnavskí mestskí poslanci, nové kontajnery sa objavia v troch vytypovaných lokalitách na sídlisku Linčianska a v dvoch na Družbe.
Odpad by do nových kontajnerov mohli vysýpať obyvatelia bytoviek na uliciach Limbová, Jiráskova, gen. Goliana, Teodora Tekela a Juraja Slottu už v polovici decembra.
„Aktuálne čakáme na podpis zmluvy o výpožičke pozemkov, paralelne vybavujeme potrebné povolenia a ohlášku na stavebnom úrade,“ povedal konateľ spoločnosti FCC a mestský poslanec za stranu Smer Bystrík Stanko.
Zatiaľ na skúšku
Na každom z piatich kontajnerových stojísk by sa podľa materiálu, ktorý schválili poslanci, mali objaviť jeden až tri kontajnery na komunálny odpad, jeden kontajner na plasty a jeden kontajner na papier, všetky s objemom päť metrov kubických. Súčasťou stojísk bude aj trojkubíkový kontajner na sklo.
Kde budú?
Ulica Limbová – vchod orientačné č. 3. – 4 kontajnery
Ulici Jiráskova – vchod orientačné č. 16 – 6 kontajnerov
Ulica gen. Goliana – vchod orientačné č. 3 – 5 kontajnerov
Ulica Teodora Tekela – vchod orientačné č. 6 – 5 kontajnerov
Ulici Juraja Slottu – vchod orientačné č. 29 – 5 kontajnerov
Pozemky mesto vypožičia spoločnosti FCC bezplatne, osadenie prvých kontajnerov považuje radnica za skúšobné. Ak by sa osvedčili a ich počet by sa zvýšil nad desať, smetiari by museli investovať aj do nového vozidla, ktoré by ich chodilo vyberať.
„Zatiaľ to zvládneme aj s naším vybavením, máme vozidlo – takzvaný hákový nakladač, ktoré má kontajner s hydraulickou rukou a dokáže si s polopodzemnými kontajnermi poradiť. Problém je len v tom, že odpad nedokáže lisovať, takže najmä pri plastoch budeme voziť väčšinou vzduch a na jeden raz tak odvezieme menej,“ vysvetlil Stanko.
Špeciálne vozidlo určené k zapusteným kontajnerom stojí podľa jeho slov asi 250-tisíc eur, oplatilo by sa najmä vtedy, ak by boli takého kontajnery vo väčšine mesta.
Inšpirácia z Trenčína
Podľa informácií z pléna, zástupcovia mesta sa boli na polopodzemné kontajnery pozrieť v Trenčíne, kde ich osadili ešte v decembri minulého roka.
Jedno stojisko spoločnosť Marius Pedersen, ktorá tu má odpad na starosti, vyšlo na 15-tisíc eur, ktoré zahŕňajú nákup piatich nádob a stavebné práce.
„V prvom rade išlo o zlepšenie podmienok pre nakladanie s odpadom, a to najmä estetický vzhľad, dostatočný objem na vyhadzovanie odpadu, väčšiu čistotu na stojiskách, obmedzenie zápachu a ušetrenie priestoru,“ povedala Zuzana Čachová, referentka pre životné prostredie Útvaru stavebného a životného prostredia na Mestskom úrade v Trenčíne.
To všetko sa mestu Trenčín pilotným projektom aj podarilo dosiahnuť, dve stojiská s polopodzemnými kontajnermi nahradili až 29 kusov 1100 litrových nádob na komunálny a separovaný odpad.
„V súčasnosti sa pripravuje vybudovanie dvoch ďalších takýchto stojísk, a to na sídlisku JUH. Tieto pôjdu už ako investícia mesta. Mesto je tiež zapojené do jedného projektu, ktorý keď bude úspešný, bude riešiť osadenie polopodzemných kontajnerov v celom meste a počíta s vybudovaním asi 250 stojísk,“ doplnila Čachová.
S úsporou priestoru počítajú po vybudovaní polopodzemných kontajnerov aj v Trnave, namiesto bežných stojísk by mesto potom rado vybudovalo parkovacie miesta.