Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Bývate v Trnavskom kraji? Pre zlodejov ste mimoriadne atraktívny

Zlodeji sa do bytov, domov či komerčných priestorov dostali najčastejšie cez dvere a okná, ich zabezpečenie preto rozhodne netreba podceniť.

V priebehu minulého roka riešili policajti na Slovensku 6859 prípadov krádeže vlámaním, pričom objasniť sa im podarilo len 31,33 percenta z nich. To sú údaje, ktoré zverejnilo Prezídium policajného zboru SR. Zlodeji sa do bytov, domov či komerčných priestorov dostali najčastejšie cez dvere a okná, ich zabezpečenie preto rozhodne netreba podceniť.

TRNAVA. Možno si myslíte, že sa vás to netýka. Bývate na najvyššom poschodí paneláka a zvonku na dverách máte guľu, takže keď ste doma, dvere zvnútra ani nezamykáte. Alebo vám falošný pocit bezpečia poskytuje tenká retiazka a prídavný zámok, ktorý ste si nechali namontovať niekedy v deväťdesiatych rokoch, keď ho vyžadovala poisťovňa pri poistení bytu.

Skryť Vypnúť reklamu

V očiach dnešných zlodejov a vlamačov ste však tým najjednoduchším terčom. Ich techniky sa vyvíjajú rovnako rýchlo ako najmodernejšie zabezpečovacie systémy a vaše praveké „zabezpečenie“ dokážu prekonať v priebehu niekoľkých sekúnd. To, že bývate v Trnave, je v tomto prípade ešte priťažujúca okolnosť.

„Trnava a Trnavský kraj patria po Bratislavskom kraji k tým s najvyššou životnou úrovňou. To so sebou žiaľ prináša aj vysokú kriminalitu. Tí, ktorí sa živia nepoctivo, teda vlámaniami, dobre vedia, že sa tu pri menšej vynaloženej námahe dostanú k väčším peniazom ako v kraji, ktorý patrí k chudobnejším,“ hovorí Jozef Adame, konateľ spoločnosti ADLO a odborník na bezpečnostné dvere.

Za dvadsaťpäť rokov, počas ktorých sa problematike bezpečnosti venuje, už videl najrôznejšie prípady vlámaní. Jeho spoločnosť spolupracuje s políciou a v prípade napadnutia ich dverí vysielajú na miesto vlámania aj svojho vývojára. „Musíme vedieť, ako zlodeji pracujú a okamžite reagovať na možné slabiny našich dverí,“ vysvetľuje Adame.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedajte sa nachytať

Ak sa rozhodujete, či si bezpečnostné dvere zaobstarať alebo nie, vedzte, že bezpečnosť niečo stojí. V prípade panelákového bytu sa kompletná cena certifikovaných bezpečnostných dverí pri štandardnom vyhotovení a tretej bezpečnostnej triede pohybuje okolo tisíc eur, vrátané výmeny zárubne, kovania, montáže a kľúčov.

„Bezpečnostné dvere sú investícia na niekoľko desiatok rokov. Neodporúčam ich kupovať na základe letákov, kde je len mobilné číslo a predajca ich príde odprezentovať z papierov. Ide o bezpečnostný výrobok, ktorý by som určite kupoval len tam, kde mám nejakú kamennú predajňu, v ktorej si môžem dvere prezrieť,“ odporúča Adame.

Aj Trnavčania si podľa neho môžu vybrať – buď kúpia výrobok lacný, alebo bezpečný. „Ak niekto tvrdí o čomkoľvek, o kľúči, o kovaní, o dverách, že je to lacné a zároveň bezpečné, bol by som opatrný. Bezpečnosť totiž niečo stojí, v dverách musia byť použité materiály, ktoré majú nejakú cenu,“ doplnil odborník na bezpečnostné dvere.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležité je podľa neho pýtať sa aj na záručný a pozáručný servis a ďalšie záruky, ktoré spoločnosť poskytuje. „Keď sa v domácnosti pokazí televízor, je to síce nepríjemné, ale nejaký čas bez neho prežijeme. Ale pokiaľ sa mi bezpečnostné dvere zaseknú, alebo príde k pokusu o vlámanie a dvere sú poškodené, tak toto potrebuje okamžitú opravu. Spolu s našimi dverami preto dostáva zákazník aj kartičku s telefónnym číslom na technikov, ktorí sú mu k dispozícii 24 hodín denne, sedem dní v týždni,“ hovorí Adame.

Súhra všetkých prvkov

Keď chcete mať pri odchode z bytu istotu, že sa tam nikto nepovolaný nedostane, nesmiete sa spoliehať len na zámok. Odborníci sa zhodujú, že bezpečnosť vášho príbytku závisí od súhry viacerých faktorov.

„Zárubňa musí dobre držať s murivom, musí byť pevná. Rovnako dverné krídlo musí byť veľmi pevné, uzamykanie musí byť minimálne vo všetkých rohoch, kľúč musí byť adekvátny, aby nebolo z neho ľahko možné vyrobiť duplikáty. Samotné kovanie tiež musí byť kvalitné,“ vymenúva Adame.

Ten všetkým laikom radí vybrať si také dvere, ktoré sa aspoň v jednom bode uzamykajú do podlahy. „Zárubňa síce môže byť pevná aj dobre držať s okolitým murivom, ale pokiaľ sa mi dvere uzamknú ešte aj do betónu, bezpečnosť sa niekoľkonásobne zvýši,“ hovorí Adame.

Dobrou radou je sústrediť sa aj na hmotnosť dverí, nad ktorými uvažujeme. „Skúste si ich v predajni otvoriť a zavrieť. Musíte cítiť, že sú ťažšie ako bežné dvere,“ znie tip od odborníka.

Nezabudnite na okná

Pri rodinných domoch platí, že vstupnou bránou pre zlodejov sú všetky dvere a okná dosiahnuteľné z úrovne terénu. Obzvlášť si treba dávať pozor na rôzne zadné vchody, východy na terasu či prechody z garáže do obytnej časti domu.

„Moderné garážové brány na diaľkové ovládanie je veľmi jednoduché prekonať. Rovnako je to s plastovými oknami, ktoré síce majú skvelé tepelno-izolačné vlastnosti aj pekne vyzerajú, ale zlodeji ich dokážu otvoriť len s malým skrutkovačom,“ hovorí Adame.

Na pozore by mali byť v prípade zabezpečenia okien aj tí, ktorí bývajú v panelákoch na prízemí alebo na najvyššom poschodí. Hoci vo všeobecnosti sa do bytov dostávajú vlamači takmer výhradne cez dvere, množia sa prípady, kedy sa spustili zo strechy a jednoducho vypáčili okno alebo balkónové dvere.

„Spoločnosť s kvalitnými predajcami sa zákazníka pýta, čo potrebuje, aká je jeho situácia, a snaží sa mu pripraviť riešenie na mieru. My vieme napríklad vyriešiť aj zabezpečenie okien – na sklá dávame hrubú, nerozbitnú certifikovanú bezpečnostnú fóliu, ktorá sa špeciálnym spôsobom uchytáva a zabraňuje ich rozbitiu. Aby nedošlo k vypáčeniu okna, z vnútornej strany sa naň montuje jednoduchý prídavný uzamykací mechanizmus, ktorý okno istí v dvoch veľmi pevných bodoch samostatne a je ovládaný priamo kľučkou,“ vysvetlil Adame s tým, že tento systém funguje len na novom type okien, ovládaných jednou kľučkou. Staré okná s obrtlíkmi odporúča vymeniť a následne zabezpečiť.

Rozdielne zvonku a zvnútra

Tak ako sa vývoj bezpečnostných dverí stále posúva vpred po technickej stránke, vyvíja sa aj ich dizajn. Dnes je bežné, že zákazníci si vyberajú s obrovskej palety vzorov, farieb a frézovaní, z rozličných kovaní, zárubní a prahov.

„Bezpečnostné dvere je možné vyhotoviť v rôznom prevedení z vonkajšej a z vnútornej strany. Máme naozaj veľa objednávok v pestrých farbách, nad ktorými sa niekedy až pozastavíme. Keď to však potom vidíme priamo v interiéri, kde vchodové dvere ladia s podlahami, omietkami a interiérovými dverami, vytvára to naozaj jedinečný dojem,“ hovorí Adame.

Vkus zákazníkov sa vyvíja aj priamo v Trnave, kde už pätnásť rokov pôsobí v predajni ADLO Mária Posová. „Všímam si, že trendy idú dopredu aj tu. Najprv si ľudia vyberali čerešňové či jelšové dvere, dnes skôr inklinujú k neutrálnym farbám – sivej, bielej alebo tmavej, aby sa im k interiéru hodili aj po rokoch,“ hovorí Posová.

Ak sa zákazník rozhodne pre kompletnú výmenu dverí aj s prahom a zárubňami, počítať by podľa nej mal so štyrmi až ôsmimi hodinami prác. „Ľudí vždy upozorníme, aby si pozakrývali nábytok, pretože pri výmene je zvýšená prašnosť. Tiež jej dobre dať oznam susedom, pretože práca s búracím kladivom je hlučná,“ doplnila Posová.

Podľa nej je veľmi dôležité aj bezpečnostné dvere zamykať. „Neuzamknuté bezpečnostné dvere držia rovnako ako bežné len na jazýčku, ktorého prekonanie je pre zlodejov hračka. Bezpečnostnými sa dvere stávajú až po uzamknutí,“ dodala skúsená predajkyňa.

Ide to aj zo sporenia

Dobrou správou pre všetkých, ktorí majú stavebné sporenie v Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) je, že všetky zabezpečovacie prvky je možné hradiť aj z neho.

„Stavebné sporenie je finančným mechanizmom, ktorého základným cieľom je skvalitňovanie bývania. Bezpečnosť bývania s tým úzko súvisí. V ostatných rokoch pozorujeme trend zvyšovania záujmu našich klientov aj o financovanie bezpečnostných prvkov do domácnosti. Ide najmä o tých klientov, ktorí realizujú rekonštrukciu, prípadne modernizáciu svojho staršieho bývania. Popritom vymenia staré vchodové dvere za bezpečnostné, prípadne zabezpečia okná,“ povedal Milan Baláž, regionálny riaditeľ PSS v Trnave.

Obyvatelia Trnavy a okolia nie sú v tomto podľa neho žiadnou výnimkou. O svoje domy a byty sa starajú a majú záujem zvyšovať ich zabezpečenie. Medzi najčastejšie účely použitia stavebného sporenia pri zabezpečení domácnosti patrí totiž kúpa nových bezpečnostných certifikovaných dverí.

„Dnešné bezpečnostné dvere sú na vysokej úrovni a dokážu ochrániť nás a náš majetok. Potom môžeme hovoriť o montovaní uzamykacích systémov na okná a bezpečnostných fólií na okná. Ale čoraz viac pozorujeme aj trend zaobstarania si elektronických zabezpečovacích systémov.

Ak by som mal poradiť, tak jednou z možností ako našu domácnosť chrániť je aj prevencia vo forme poistenia. Dnes sa už cez stavebnú sporiteľňu dá dom či byt, ale aj domácnosť poistiť proti rôznym poistným udalostiam, krádež a lúpež nevynímajúc,“ uzavrel Baláž.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 1. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 2. Hľadáte nové príležitosti v kariére? Nájdete ich v obchode
 3. Odomknite si celé SME.sk s predplatným Prémium
 4. U. S. Steel nie je len dymiaci komín
 5. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 19 213
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 137
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 983
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 165
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 686
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 704
 8. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 642
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 439
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 264

Blogy SME

 1. Alena Miklošová: O Atlantic City alebo o malom Las Vegas v New Jersey.
 2. Martin Greguš: Óda na radosť. Autor Zuzana Čaputová
 3. Martin Greguš: Stav ovzdušia na Slovensku. Aké sú hlavné zdroje znečistenia podľa krajov? Aké sú výsledky meraní?
 4. Dušan Koniar: Akoby člen Smeru Ficovi nijako nevadil
 5. Marian Baran: Električka číslo štyri
 6. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 7. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 8. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 121
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 668
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 854
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 285
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 095
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 598
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 195
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Sídlisko na Podjavorinskej. Od 1. augusta tam zaviedli rezidenčné parkovanie.

Poslanci rozhodli o prvých zmenách pravidiel rezidentského parkovania.


SITA 10 h

Nezvestnú vypátrali, dôvody pátrania preto pominuli.


SITA 12 h

Zamyslite sa, kedy ste si naposledy dopriali nerušený relax a uvoľňujúcu masáž. Urobte s tým niečo a získajte dotáciu na masážne kreslo.


5 h

Celý konflikt vznikol pred príchodom na futbalový zápas.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Razie súvisia s drogovou trestnou činnosťou.


27. sep

Za protestom je OZ KOVO.


16 h

Na stredných školách plánujú očkovanie priamo v školách.


27. sep

Mladú ženu previezli do nemocnice. Podľa svedkyne ju auto zrazilo na priechode pre chodcov.


9 h

Blogy SME

 1. Alena Miklošová: O Atlantic City alebo o malom Las Vegas v New Jersey.
 2. Martin Greguš: Óda na radosť. Autor Zuzana Čaputová
 3. Martin Greguš: Stav ovzdušia na Slovensku. Aké sú hlavné zdroje znečistenia podľa krajov? Aké sú výsledky meraní?
 4. Dušan Koniar: Akoby člen Smeru Ficovi nijako nevadil
 5. Marian Baran: Električka číslo štyri
 6. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 7. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 8. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 121
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 668
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 854
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 285
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 095
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 598
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 195
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu