Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Bývate v Trnavskom kraji? Pre zlodejov ste mimoriadne atraktívny

Zlodeji sa do bytov, domov či komerčných priestorov dostali najčastejšie cez dvere a okná, ich zabezpečenie preto rozhodne netreba podceniť.

V priebehu minulého roka riešili policajti na Slovensku 6859 prípadov krádeže vlámaním, pričom objasniť sa im podarilo len 31,33 percenta z nich. To sú údaje, ktoré zverejnilo Prezídium policajného zboru SR. Zlodeji sa do bytov, domov či komerčných priestorov dostali najčastejšie cez dvere a okná, ich zabezpečenie preto rozhodne netreba podceniť.

TRNAVA. Možno si myslíte, že sa vás to netýka. Bývate na najvyššom poschodí paneláka a zvonku na dverách máte guľu, takže keď ste doma, dvere zvnútra ani nezamykáte. Alebo vám falošný pocit bezpečia poskytuje tenká retiazka a prídavný zámok, ktorý ste si nechali namontovať niekedy v deväťdesiatych rokoch, keď ho vyžadovala poisťovňa pri poistení bytu.

Skryť Vypnúť reklamu

V očiach dnešných zlodejov a vlamačov ste však tým najjednoduchším terčom. Ich techniky sa vyvíjajú rovnako rýchlo ako najmodernejšie zabezpečovacie systémy a vaše praveké „zabezpečenie“ dokážu prekonať v priebehu niekoľkých sekúnd. To, že bývate v Trnave, je v tomto prípade ešte priťažujúca okolnosť.

„Trnava a Trnavský kraj patria po Bratislavskom kraji k tým s najvyššou životnou úrovňou. To so sebou žiaľ prináša aj vysokú kriminalitu. Tí, ktorí sa živia nepoctivo, teda vlámaniami, dobre vedia, že sa tu pri menšej vynaloženej námahe dostanú k väčším peniazom ako v kraji, ktorý patrí k chudobnejším,“ hovorí Jozef Adame, konateľ spoločnosti ADLO a odborník na bezpečnostné dvere.

Za dvadsaťpäť rokov, počas ktorých sa problematike bezpečnosti venuje, už videl najrôznejšie prípady vlámaní. Jeho spoločnosť spolupracuje s políciou a v prípade napadnutia ich dverí vysielajú na miesto vlámania aj svojho vývojára. „Musíme vedieť, ako zlodeji pracujú a okamžite reagovať na možné slabiny našich dverí,“ vysvetľuje Adame.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedajte sa nachytať

Ak sa rozhodujete, či si bezpečnostné dvere zaobstarať alebo nie, vedzte, že bezpečnosť niečo stojí. V prípade panelákového bytu sa kompletná cena certifikovaných bezpečnostných dverí pri štandardnom vyhotovení a tretej bezpečnostnej triede pohybuje okolo tisíc eur, vrátané výmeny zárubne, kovania, montáže a kľúčov.

„Bezpečnostné dvere sú investícia na niekoľko desiatok rokov. Neodporúčam ich kupovať na základe letákov, kde je len mobilné číslo a predajca ich príde odprezentovať z papierov. Ide o bezpečnostný výrobok, ktorý by som určite kupoval len tam, kde mám nejakú kamennú predajňu, v ktorej si môžem dvere prezrieť,“ odporúča Adame.

Aj Trnavčania si podľa neho môžu vybrať – buď kúpia výrobok lacný, alebo bezpečný. „Ak niekto tvrdí o čomkoľvek, o kľúči, o kovaní, o dverách, že je to lacné a zároveň bezpečné, bol by som opatrný. Bezpečnosť totiž niečo stojí, v dverách musia byť použité materiály, ktoré majú nejakú cenu,“ doplnil odborník na bezpečnostné dvere.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležité je podľa neho pýtať sa aj na záručný a pozáručný servis a ďalšie záruky, ktoré spoločnosť poskytuje. „Keď sa v domácnosti pokazí televízor, je to síce nepríjemné, ale nejaký čas bez neho prežijeme. Ale pokiaľ sa mi bezpečnostné dvere zaseknú, alebo príde k pokusu o vlámanie a dvere sú poškodené, tak toto potrebuje okamžitú opravu. Spolu s našimi dverami preto dostáva zákazník aj kartičku s telefónnym číslom na technikov, ktorí sú mu k dispozícii 24 hodín denne, sedem dní v týždni,“ hovorí Adame.

Súhra všetkých prvkov

Keď chcete mať pri odchode z bytu istotu, že sa tam nikto nepovolaný nedostane, nesmiete sa spoliehať len na zámok. Odborníci sa zhodujú, že bezpečnosť vášho príbytku závisí od súhry viacerých faktorov.

„Zárubňa musí dobre držať s murivom, musí byť pevná. Rovnako dverné krídlo musí byť veľmi pevné, uzamykanie musí byť minimálne vo všetkých rohoch, kľúč musí byť adekvátny, aby nebolo z neho ľahko možné vyrobiť duplikáty. Samotné kovanie tiež musí byť kvalitné,“ vymenúva Adame.

Ten všetkým laikom radí vybrať si také dvere, ktoré sa aspoň v jednom bode uzamykajú do podlahy. „Zárubňa síce môže byť pevná aj dobre držať s okolitým murivom, ale pokiaľ sa mi dvere uzamknú ešte aj do betónu, bezpečnosť sa niekoľkonásobne zvýši,“ hovorí Adame.

Dobrou radou je sústrediť sa aj na hmotnosť dverí, nad ktorými uvažujeme. „Skúste si ich v predajni otvoriť a zavrieť. Musíte cítiť, že sú ťažšie ako bežné dvere,“ znie tip od odborníka.

Nezabudnite na okná

Pri rodinných domoch platí, že vstupnou bránou pre zlodejov sú všetky dvere a okná dosiahnuteľné z úrovne terénu. Obzvlášť si treba dávať pozor na rôzne zadné vchody, východy na terasu či prechody z garáže do obytnej časti domu.

„Moderné garážové brány na diaľkové ovládanie je veľmi jednoduché prekonať. Rovnako je to s plastovými oknami, ktoré síce majú skvelé tepelno-izolačné vlastnosti aj pekne vyzerajú, ale zlodeji ich dokážu otvoriť len s malým skrutkovačom,“ hovorí Adame.

Na pozore by mali byť v prípade zabezpečenia okien aj tí, ktorí bývajú v panelákoch na prízemí alebo na najvyššom poschodí. Hoci vo všeobecnosti sa do bytov dostávajú vlamači takmer výhradne cez dvere, množia sa prípady, kedy sa spustili zo strechy a jednoducho vypáčili okno alebo balkónové dvere.

„Spoločnosť s kvalitnými predajcami sa zákazníka pýta, čo potrebuje, aká je jeho situácia, a snaží sa mu pripraviť riešenie na mieru. My vieme napríklad vyriešiť aj zabezpečenie okien – na sklá dávame hrubú, nerozbitnú certifikovanú bezpečnostnú fóliu, ktorá sa špeciálnym spôsobom uchytáva a zabraňuje ich rozbitiu. Aby nedošlo k vypáčeniu okna, z vnútornej strany sa naň montuje jednoduchý prídavný uzamykací mechanizmus, ktorý okno istí v dvoch veľmi pevných bodoch samostatne a je ovládaný priamo kľučkou,“ vysvetlil Adame s tým, že tento systém funguje len na novom type okien, ovládaných jednou kľučkou. Staré okná s obrtlíkmi odporúča vymeniť a následne zabezpečiť.

Rozdielne zvonku a zvnútra

Tak ako sa vývoj bezpečnostných dverí stále posúva vpred po technickej stránke, vyvíja sa aj ich dizajn. Dnes je bežné, že zákazníci si vyberajú s obrovskej palety vzorov, farieb a frézovaní, z rozličných kovaní, zárubní a prahov.

„Bezpečnostné dvere je možné vyhotoviť v rôznom prevedení z vonkajšej a z vnútornej strany. Máme naozaj veľa objednávok v pestrých farbách, nad ktorými sa niekedy až pozastavíme. Keď to však potom vidíme priamo v interiéri, kde vchodové dvere ladia s podlahami, omietkami a interiérovými dverami, vytvára to naozaj jedinečný dojem,“ hovorí Adame.

Vkus zákazníkov sa vyvíja aj priamo v Trnave, kde už pätnásť rokov pôsobí v predajni ADLO Mária Posová. „Všímam si, že trendy idú dopredu aj tu. Najprv si ľudia vyberali čerešňové či jelšové dvere, dnes skôr inklinujú k neutrálnym farbám – sivej, bielej alebo tmavej, aby sa im k interiéru hodili aj po rokoch,“ hovorí Posová.

Ak sa zákazník rozhodne pre kompletnú výmenu dverí aj s prahom a zárubňami, počítať by podľa nej mal so štyrmi až ôsmimi hodinami prác. „Ľudí vždy upozorníme, aby si pozakrývali nábytok, pretože pri výmene je zvýšená prašnosť. Tiež jej dobre dať oznam susedom, pretože práca s búracím kladivom je hlučná,“ doplnila Posová.

Podľa nej je veľmi dôležité aj bezpečnostné dvere zamykať. „Neuzamknuté bezpečnostné dvere držia rovnako ako bežné len na jazýčku, ktorého prekonanie je pre zlodejov hračka. Bezpečnostnými sa dvere stávajú až po uzamknutí,“ dodala skúsená predajkyňa.

Ide to aj zo sporenia

Dobrou správou pre všetkých, ktorí majú stavebné sporenie v Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) je, že všetky zabezpečovacie prvky je možné hradiť aj z neho.

„Stavebné sporenie je finančným mechanizmom, ktorého základným cieľom je skvalitňovanie bývania. Bezpečnosť bývania s tým úzko súvisí. V ostatných rokoch pozorujeme trend zvyšovania záujmu našich klientov aj o financovanie bezpečnostných prvkov do domácnosti. Ide najmä o tých klientov, ktorí realizujú rekonštrukciu, prípadne modernizáciu svojho staršieho bývania. Popritom vymenia staré vchodové dvere za bezpečnostné, prípadne zabezpečia okná,“ povedal Milan Baláž, regionálny riaditeľ PSS v Trnave.

Obyvatelia Trnavy a okolia nie sú v tomto podľa neho žiadnou výnimkou. O svoje domy a byty sa starajú a majú záujem zvyšovať ich zabezpečenie. Medzi najčastejšie účely použitia stavebného sporenia pri zabezpečení domácnosti patrí totiž kúpa nových bezpečnostných certifikovaných dverí.

„Dnešné bezpečnostné dvere sú na vysokej úrovni a dokážu ochrániť nás a náš majetok. Potom môžeme hovoriť o montovaní uzamykacích systémov na okná a bezpečnostných fólií na okná. Ale čoraz viac pozorujeme aj trend zaobstarania si elektronických zabezpečovacích systémov.

Ak by som mal poradiť, tak jednou z možností ako našu domácnosť chrániť je aj prevencia vo forme poistenia. Dnes sa už cez stavebnú sporiteľňu dá dom či byt, ale aj domácnosť poistiť proti rôznym poistným udalostiam, krádež a lúpež nevynímajúc,“ uzavrel Baláž.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 704
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 746
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 624
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 858
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 558
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 220
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 354
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 078
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 11 036
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Odberné miesto na Kukučínovej ulici.

V automobilke PSA testujú svojich zamestnancov priamo v podniku

Technicky sú v spoločnosti schopní otestovať 700 až 800 ľudí denne.

V Zelenči mali toľko zdravotníkov, že mohli vypomôcť aj obciam v okolí

Starosta sa mohol spoľahnúť aj na dobrovoľných hasičov.

Situácia v Zelenči

Pozrite si fotky z testovania v Trnave

O testovanie v Trnave je veľký záujem. Zatiaľ si všade musíte postáť v rade.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus Banskobystrický kraj: Prvý deň testovania je za nami. Pokračuje sa v nedeľu (minúta po minúte)

Podrobné spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Koronavírus Žilinský kraj: Testovanie prebehlo bez výraznejších problémov (minúta po minúte)

Celoplošné testovanie na Covid-19 v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Koronavírus Nitriansky kraj: Z vyše 30-tisíc ľudí v okrese Nitra je len 213 pozitívnych (minúta po minúte)

Spravodajstvo z celoplošného testovania na Covid-19 v okresoch Nitrianskeho kraja.

Už ste čítali?