TRNAVA. Mesto Trnava zverejnilo návrh nariadenia o zavedení miestneho poplatku za rozvoj. Stavebníci by v prípade jeho schválenia po získaní stavebného povolenia platili za každý meter štvorcový stavby od 10 do 35 eur podľa jednotlivých mestských častí a podľa účelu stavieb.
Najviac by zaplatili za komerčné stavby, sklady a administratívne budovy. Trnavčania môžu návrh pripomienkovať do 1. decembra, mestské zastupiteľstvo bude o ňom rokovať v polovici decembra. Vyberanie poplatku za rozvoj umožňuje mestám a obciam zákon, ktorý nadobudol účinnosť 1. novembra.
"Je tu taký návrh, teraz je na poslancoch, aby zaujali stanovisko. Nariadenia má ísť na rokovanie mestského zastupiteľstva 13. decembra, ak mestská rada dovtedy nerozhodne o jeho stiahnutí,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka. Názory poslancov na zavedenie poplatku sú podľa jeho informácií rôzne.
Poplatok za rozvoj by bol v prípade schválenia mestským zastupiteľstvom príjmom mesta. Takto získané peniaze by samospráva mohla použiť len na niektoré investície, ako sú škôlky, školy, sociálne bývanie, cesty, parky a podobne. Do rozpočtu Trnavy by poplatok mohol priniesť státisíce eur.
Pracovná skupina, ktorá jeho zavedenie na mestskom úrade pripravuje, len pre ilustráciu vyrátala, že napríklad za rok 2015 by to bolo približne 650-tisíc eur pri najnižšej, desaťeurovej sadzbe, a až 2,4 milióna pri 35-eurovej sadzbe za meter štvorcový stavby. Dôsledkom zavedenia poplatku by bolo zvýšenie cien bytov a ďalších stavieb približne o jedno až tri percentá.
Z platenia poplatku sú už v zákone vyňaté rodinné domy s rozlohou do 150 metrov štvorcových, na byty v bytových domoch sa však takáto výnimka nevzťahuje. Jedným z rizík, ktoré zavedenie poplatku prináša, môže byť odradenie investorov od ich zámerov.
Poplatku za rozvoj sa začiatkom novembra na rokovaní v Trenčíne venovali aj primátori krajských miest. Okrem Bratislavy sa k zavedeniu tohto poplatku vtedy prihlásil len primátor Žiliny Igor Choma.