TRNAVA. Uskutoční sa 8. decembra na pôde trnavskej radnice, hlavným organizátorom je Krajský pamiatkový úrad. Seminár si získava z roka na rok väčšiu obľubu nielen u odborníkov, ale aj Trnavčanov, ktorí sa zaujímajú o históriu svojho mesta. V aktuálnom pokračovaní si vypočujú príspevok Erika Hrnčiarika o archeologickom výskume cintorína za Bazilikou sv. Mikuláša v Trnave, ktorý realizovala katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity.
Prezentovaný bude aj návrh archeologickej lokality bývalého cintorína s karnerom pri bazilike. O zaniknutých úsekoch mestského opevnenia, ktoré sa tohtoročné leto vynorili spod zeme v mestskom amfiteátri a pri galérii bude hovoriť Branislav Lesák z Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava. Nasledovať bude informácia o unikátnych nálezoch na Štefánikovej ulici, medzi ktorými boli aj zlomky sošky Venuše starej najmenej 6700 rokov. Prezentovať bude Michal Takács a Henrieta Baliová z Archeocentra.
Príspevok o vlastníckych vzťahoch k meštianskemu domu na Štefánikovej 3 od polovice 16. do polovice 20. storočia si pripravila Zuzana Rábiková z Krajského pamiatkového úradu v Trnave a o kostole sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch v archívnych dokumentoch Radoslav Ragač zo sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR. V programe je aj informácia o stredovekých nálezoch v kostole sv. Jána Krstiteľa v Jelke od samostatných výskumníčok Márie Smolákovej a Jaroslavy Žuffovej, tiež o pálffyovskej prestavbe kaštieľa v Malom Magri od Daniela Hupka z Múzea mesta Bratislavy. Marek Gilányi z Ministerstva kultúry SR príde do Trnavy s poznámkami k erbom v Bazilike sv. Mikuláša.
TASR o tom informovala pamiatkarka Jaroslava Žuffová, ktorá stojí za podujatím od jeho začiatku. Cieľom seminárov je upriamiť pozornosť na bohatstvo pamiatkového fondu v trnavskom regióne a na jeho aktuálny stav.