TRNAVA. Spolu sedemnásť odborných príspevkov dotýkajúcich sa remesiel, cechov a živností v trnavskom regióne od stredoveku do polovice 20. storočia odznie na vedeckej konferencii s názvom Od cechového majstra k živnostníkovi.
Referáty budú prezentovať najnovšie a doteraz nezverejnené výsledky archívno-historických výskumov odborníkov z vedeckých inštitúcií.
Konferenciu organizuje Štátny archív v Trnave a Katedra histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v spolupráci so Spolkom trnavských historikov Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV - TYRNAVIA. Konať sa bude v dňoch 22. - 23. novembra na pôde Trnavskej univerzity v Trnave.
"Konferencia sa koná pri príležitosti prvého výročia vzniku Štátneho archívu v Trnave v zmysle novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorá zaviedla novú sústavu štátnych archívov na Slovensku a definovala ich územnú pôsobnosť.
Do 31. októbra 2015 bol trnavský archív iba pobočkou Štátneho archívu v Bratislave. Od 1. novembra 2015 pôsobí v Trnave štátny archív s regionálnou územnou pôsobnosťou a jedným pracoviskom v Skalici. Jeho územná pôsobnosť sa rozšírila na okresy Hlohovec, Piešťany, Trnava, Senica a Skalica," informovala riaditeľka archívu Júlia Ragačová.