TRNAVA. Pietna spomienka na obete komunistického režimu z Trnavského kraja sa konala pri pamätníku nespravodlivo prenasledovaných v Trnave pri príležitosti 27. výročia od pádu tohto režimu. Zúčastnili sa na nej bývalí politickí väzni, príslušníci Pomocných technických práporov (PTP) a ľudia, ktorí boli pred rokom 1989 z rôznych dôvodov prenasledovaní. Spomienku pripravila Konfederácia politických väzňov Slovenska.
Ondrej Krajňák z Ústavu pamäti národa pripomenul, že na Slovensku bolo v druhej polovici minulého storočia 71-tisíc politických väzňov, stovky ľudí prišli o život pri výsluchoch Štátnou bezpečnosťou (ŠtB)a 400 ďalších bolo zastrelených na hraniciach. "Stretli sme sa tu, aby sme vzdali úctu a česť všetkým bývalým politickým väzňom a obetiam totalitných režimov. Je dôležité, aby sme odpustili, ale nezabúdali. Nemôžeme robiť hrubé čiary, pretože ich dôsledky potom znášajú celé generácie,“ povedal. Zároveň poznamenal, že bývalí príslušníci Štátnej bezpečnosti sú dnes na súdoch viac akceptovaní ako hŕba listinných dôkazov, ktoré sami vytvorili a evidovali. Pripomenul tiež, že títo ľudia dostávajú výsluhové dôchodky aj za obdobie, keď prenasledovali iných. Vence k pamätníku položili predstavitelia Ústavu pamäti národa, Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava, Zväzu protikomunistického odboja a Konfederácie politických väzňov.
Pred pietnou spomienkou sa konala v Kostole sv. Heleny svätá omša za obete komunistického režimu, ktorú celebroval bývalý politický väzeň a obeť protifrantiškánskej akcie Štátnej bezpečnosti z roku 1983 Peter Rúčka, ktorý je dnes farárom v Hlohovci – Šulekove.
Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandner pri pamätníku nespravodlivo prenasledovaných pamätnou medailou ocenil bývalých príslušníkov PTP Jozefa Šimončiča, Petra Trebichalského a ďalších. Pamätník nespravodlivo prenasledovaných odhalili v Trnave pred desiatimi rokmi, jeho autorom je Tomáš Kucman.